Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nový prieskum odhaľuje skryté náklady boja medzi EÚ a Maďarskom o financovanie výskumu

Hlavná budova Korvínovej univerzity v Budapešti, ktorá bola ovplyvnená stratou financovania Erasmus a Horizont Európa. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Maďarskí vedci po zákaze financovania z programu Horizont Európa čelia ťažkému boju o znovuzískanie dôvery medzinárodných partnerov.

Nová správa Maďarskej akadémie mladých ukazuje, že približne 40 % výskumných pracovníkov na začiatku kariéry zažilo nejakú formu negatívnych následkov zákazu financovania EÚ, ktorý sa vzťahuje na 30 výskumných inštitúcií vrátane 21 univerzít v Maďarsku.

Prieskum odhalil, že medzinárodní spolupracovníci a ich financujúce agentúry sa zdráhajú písať spoločné návrhy s maďarskými výskumníkmi, aj keď nepracujú v jednej z inštitúcií, ktorých sa zákaz týka. Lídri medzinárodných konzorcií často žiadajú maďarských výskumníkov, aby presunuli svoje projekty do inštitúcií, ktoré nie sú pozastavené, alebo jednoducho zmenili zamestnanie.

Šestnásť percent opýtaných zvažovalo zmenu svojej príslušnosti alebo hľadanie ďalšej príslušnosti v rámci Maďarska, pričom 25 % už začalo alebo plánuje začať hľadať prácu v zahraničí.

Výsledky prieskumu boli zaslané maďarskej vláde, vedúcim predstaviteľom maďarských univerzít a výskumných ústavov, rektorskej konferencii a NRDI, národnej agentúre pre financovanie výskumu.

Autori dúfajú, že tento problém sa vráti do politickej agendy v Bruseli, keď sa koncom tohto roka ujme úradu nová Komisia.

Maďarskí výskumníci sú stále oprávnení zúčastniť sa na projektoch Horizont, ale nemajú prístup k grantom EÚ. Maďarská vláda minulý rok vytvorila garančný fond s počiatočným rozpočtom 12,8- milióna EUR na pokrytie účasti výskumníkov z dotknutých inštitúcií na projektoch Horizont Európa.

Jeden z výskumníkov, ktorí sa zúčastnili prieskumu v správe, však poznamenal: „Partneri vo viacerých krajinách naznačili, že ich národné ministerstvá školstva ‚hovorili‘ s vedením určitých fakúlt, že neodporúčajú spoluprácu s maďarskými univerzitami.“

Autori správy tvrdia, že pozastavenie by mohlo poškodiť reputáciu maďarskej vedy a znížiť mieru účasti všetkých maďarských výskumníkov na európskych projektoch.

Približne 20 % opýtaných uviedlo, že komunikácia s medzinárodnými partnermi sa od zákazu sťažila. Niektorí medzinárodní partneri sa tiež zdráhajú spoločne žiadať o fondy EÚ, ktorých sa zákaz vôbec netýka, ako napríklad rôzne schémy Interreg. „Od svojich národných donorov dostali neformálne signály, že mať maďarského partnera by mohlo byť počas procesu hodnotenia nevýhodou,“ uvádza sa v správe.

Prieskum sa uskutočnil v januári a februári tohto roku medzi 524 výskumníkmi a akademikmi vo veku od 31 do 45 rokov v Maďarsku.

Science|Business hovoril s Imolou Wilhelmovou z Biologického výskumného centra HUN-REN v Szegede a s Balázsom Lengyelom z Centra ekonomických a regionálnych štúdií HUN-REN v Budapešti, dvomi zo spoluautorov správy.

Podľa Lengyela je „najstrašnejším dopadom“ zákazu to, že „európski partneri v súčasnosti nie sú tak ochotní spolupracovať s maďarskými inštitútmi“.

Správa bola spustená cez letnú prestávku, ale Lengyel uviedol, že Maďarská akadémia mladých bude pokračovať v informovaní o výsledkoch prieskumu, keď sa politici a zainteresované strany vracajú z prázdnin.

Lengyel dúfa, že táto otázka sa vráti do politickej agendy v Bruseli po tom, ako bude v Berlaymonte v tomto roku dosadená nová Komisia. „Mám pocit, že aj keď sa minulý rok v roku 2023 okolo tohto problému veľa udialo, tento rok sa toho veľa nedeje,“ povedal.

Verím, že o tom musíme hovoriť, pretože je to už viac ako jeden a pol roka [od zákazu],” uviedol Lengyel.

„Je tu finančná kríza týkajúca sa financovania výskumu nezávislého od zákazu Horizontu,“ uviedol Wilhelm.

Ale nejde o stratené peniaze EÚ, dodall Wilhelm. “Skutočnou stratou pre maďarskú výskumnú komunitu je táto pečať, ktorá je na nás, že iní ľudia s nami nechcú komunikovať, spolupracovať.”

Rôzne maďarské inštitúcie sa sťažovali, že blokovanie prístupu k fondom EÚ je nepochopené a že maďarskí výskumníci sú chladní.

Začiatkom tohto roka požiadal generálny riaditeľ Európskej komisie pre výskum a inovácie Marc Lemaître národné kontaktné body – poradcov, ktorí podporujú žiadateľov o Horizont Európa –, aby šírili posolstvo, že maďarskí účastníci sa stále môžu zapojiť do projektov Horizontu Európa.

Týchto 30 inštitúcií má od decembra 2022 zakázané prijímať finančné prostriedky z programov Horizont Európa a Erasmus+ z dôvodu obáv, že ich štruktúra riadenia porušuje zásady právneho štátu EÚ. Tieto inštitúcie preniesli svoje riadenie na verejné trustové nadácie riadené radami, ktoré pôvodne vyberala vláda. Niektorí zo správcov vybraných vládou odvtedy odstúpili.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 3.9.2024; autor: rup