Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

INESC: Európski používatelia superpočítačov môžu teraz získať špecializovanú podporu a školenia „ďalšej úrovne“

Projekt EPICURE. Zdroj: https://epicure-hpc.eu/

 

Aby sa maximalizovali schopnosti európskych superpočítačov, projekt EPICURE chce posilniť používateľov vysokovýkonných počítačov z verejného a súkromného sektora, vrátane malých a stredných podnikov. Dôraz sa bude klásť na vybudovanie platformy na zdieľanie znalostí a nepretržité školenie používateľov týchto strojov.

Niektoré z najrýchlejších a najvýkonnejších strojov používajú každý deň tisíce CPU na vykonávanie najťažších výpočtov – a robia to neuveriteľne rýchlo. S rastúcim množstvom dostupných údajov je nevyhnutné pochopiť a preskúmať plný potenciál superpočítačov a optimalizovať ich výkon. Tieto superpočítače sú v celej Európe, od Portugalska po Fínsko. Sú súčasťou iniciatívy European High-Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU), ktorá sa venuje inštalácii nových strojov v niekoľkých krajinách a sú k dispozícii výskumníkom a spoločnostiam.

Všetky tieto superpočítače majú rôzne architektúry a postupy. „Používatelia však musia byť schopní prejsť z jedného vysokovýkonného výpočtového systému (HPC) na iný ľahko a hladko,“ uviedol Emmanuel Ory, manažér vývoja v CSC – IT Center for Science a koordinátor projektu. A tu prichádza EPICURE: projekt chce ponúknuť používateľom siete EuroHPC podporu na vysokej úrovni, „s prístupom, ktorý sa predtým ťažko hľadal“, dodal výskumník.

Doteraz sa podpora poskytovaná používateľom HPC zameriavala najmä na krátkodobú prevádzkovú podporu založenú na základných zručnostiach a znalostiach HPC. Projekt EPICURE to chce zmeniť, posunúť túto podporu na „ďalšiu úroveň“ a výrazne ovplyvniť produktivitu a efektivitu superpočítačov.

Primárnym cieľom projektu je zabezpečiť, aby európski vedci a výskumníci mohli plne využívať systémy EuroHPC poskytovaním špecializovanej podpory prostredníctvom tímov na podporu aplikácií (AST). Iniciatíva môže byť dôležitým kvalitatívnym skokom na zlepšenie služieb užívateľskej podpory pre žiadateľov o prístupové výzvy do systémov EuroHPC JU a podporiť spoluprácu a posilnenie postavenia užívateľov s cieľom podporiť európsky výskum a ekonomiku.

„Podpora poskytovaná všetkými strediskami je stabilne hodnotená ako výborná. Využitie týchto strojov si však vyžaduje široké spektrum odborných znalostí. Hlavným cieľom je uľahčiť výpočty (simulácie, digitálne dvojičky, AI) v čoraz väčších mierkach,“ uviedol João Carlos Barbosa, výskumník z Inštitútu pre systémy a počítačové inžinierstvo, technológie a vedu (INESC TEC), jedného zo 16 partnerov z EPICURE.

 

Optimalizujte kódy, výkon a škálovateľnosť

Projekt čerpá poznatky a skúsenosti súčasných a budúcich organizácií poskytujúcich hostiteľské superpočítače EuroHPC s cieľom poskytnúť školenia špecifické pre architektúru, hackathony, webináre a workshopy v rôznych krajinách EÚ. Zdieľanie odborných znalostí medzi uvedenými centrami snáď umožní používateľom (z akademickej obce a priemyslu) rýchlo rozširovať svoje aplikácie na akejkoľvek dostupnej výpočtovej platforme. EPICURE vytvorí AST na mieste a vyvinie portál na riešenie zložitých problémov.

„Aktívne budú pomáhať používateľom pri prispôsobovaní ich kódov pre efektívne fungovanie na systémoch EuroHPC, pri výbere vhodných príznakov kompilátora a matematických knižníc a pri vývoji receptov na nasadenie. AST budú spolupracovať s poprednými vývojármi kódu na optimalizácii kódov, zvyšovaní výkonu a zlepšovaní škálovateľnosti prostredníctvom podrobnej analýzy a benchmarkingu,“ dodal João Carlos Barbosa.

 

„Pochopenie potrieb používateľov“

Tieto tímy budú tiež organizovať špecializované školenia počas veľkých medzinárodných konferencií HPC s cieľom vzdelávať a informovať používateľov o najnovších technikách a osvedčených postupoch. Ak sa dostanú do problémov, používatelia môžu komunikovať s tímom podpory vďaka vytvoreniu európskeho portálu HPC Application Support, ktorý bude slúžiť ako jednotné kontaktné miesto, čím sa ešte viac uľahčí prijatie týchto technológií širšou komunitou.

„Tento portál bude používateľov informovať o systémoch EuroHPC, ich architektúrach, prístupových metódach a dostupných podporných službách. Bude to cenný zdroj pre používateľov HPC z verejného aj súkromného sektora vrátane malých a stredných podnikov, čím sa zlepší používateľská skúsenosť a bude sa podporovať silná komunita HPC,“ uviedol portugalský výskumník.

João Carlos Barbosa verí, že EPICURE možno vnímať ako projekt zameraný na rozšírenie a „demokratizáciu“ prístupu k ekosystému vysokovýkonných výpočtových systémov (HPC).

Na poskytovanie vysoko technických a špecializovaných služieb zahŕňa konzorcium EPICURE partnerov zo 14 krajín a zameriava sa na zdieľanie znalostí. Tento kolaboratívny a integrovaný prístup sľubuje výrazné zvýšenie odozvy a excelentnosti pri pokročilej výpočtovej podpore v Európe.

João Carlos Barbosa vyzdvihol skúsenosti INESC TEC s portugalským petascale superpočítačom Deucalion, aby poukázal na to, ako EPICURE plánuje vybudovať platformu na zdieľanie vedomostí: „Štruktúrovaná podpora a koordinácia EPICURE medzi rôznymi pracovnými balíkmi povedie k lepšiemu pochopeniu a riešeniu potrieb používateľov. Vytvorenie usmernení o osvedčených postupoch a školiacich podujatí ďalej pomôže používateľom maximalizovať možnosti superpočítačov. Všetky tieto spoločné snahy povedú k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov, skráteniu času potrebného na riešenie a zlepšeniu produktivity systému EuroHPC.“

EPICURE pod vedením fínskeho IT Centra pre vedu (CSC) víta partnerov z Portugalska, Fínska, Španielska, Talianska, Česka, Slovinska, Luxemburska, Bulharska, Belgicka, Švédska, Poľska, Dánska, Nemecka a Francúzska. Projekt EPICURE získal rozpočet 10-miliónov EUR s príspevkom 5-miliónov EUR (50 %) od EuroHPC JU. Spoločný podnik EuroHPC už obstaral deväť superpočítačov rozmiestnených po celej Európe.

 

EPICURE získal finančné prostriedky od Európskeho spoločného podniku pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku ​​na základe dohody o grante č. 101139786.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://epicure-hpc.eu, zverejnené: 12.8.2024; autor: rup