Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európa musí premýšľať nad rámec 10. rámcového programu, aby podporila inovácie

Ernst Lutz je prezidentom European Industrial Research Management Association a hlavným technologickým a inovačným riaditeľom spoločnosti Bekaert. Predtým bol generálnym riaditeľom EIT Raw Materials, CTO Grundfos a CTO Sulzer. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Diskusia o ďalšom výskumnom a inovačnom programe EÚ 10. RP sa rozprúdila a volanie po vyššom rozpočte je čoraz hlasnejšie.

Je to pochopiteľné, keďže financovanie výskumu je pre univerzity a výskumné organizácie rozhodujúce. A mnohí vo výskumnom svete by určite chceli väčší rozpočet zameraný na základný výskum.

Niet pochýb o tom, že je dôležité mať vynikajúcich vedcov, ktorí rozširujú hranice vedomostí a zabezpečujú, že EÚ je atraktívnym miestom pre výskum. Prínosy však nezískajú širšiu spoločnosť, pokiaľ sa tieto poznatky nepretavia do inovácií.

Veľká časť základných politických diskusií sa sústreďuje na to, ako zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva, ako skutočne zlepšiť životnú úroveň a umožniť spoločnosti vyrovnať sa so zmenou klímy atď.; a ako môžeme premeniť vedomosti na niečo prospešné pre spoločnosť.

Výzva pre Európu nespočíva ani tak v obmedzeniach okolo výdavkov na výskum a vývoj, ale skôr v nedostatku investícií do inovačných príležitostí, ktoré môžu využiť výsledky výskumu.

Mnohé projekty financované EÚ podnietili mimoriadne sľubné technológie zamerané na riešenie klimatických zmien, zdravie, mobilitu, poľnohospodárstvo a ďalšie. Aby sa však tieto technológie preložili a rozšírili, Európa sa musí stať atraktívnejším cieľom pre investície, nielen atraktívnym miestom na výskum.

Európa potrebuje vo veľkom rozsahu obnoviť svoju infraštruktúru, priemyselné závody, dopravné a energetické systémy. To znamená, že vlády sa musia zaviazať k dlhodobému plánovaniu a investíciám, ktoré umožnia, aby mal výskum skutočný vplyv.

Čína stavia nové chemické závody: v Európe opravujeme staré. Prvé z nich môžu zahŕňať najmodernejšie technológie. Do tých druhých sa neoplatí investovať. V USA poskytuje zákon o znižovaní inflácie z roku 2022 miliardy USD v stimuloch, grantoch a pôžičkách na podporu nových investícií do infraštruktúry v oblastiach čistej energie, dopravy a životného prostredia.

To priťahuje aj európske priemyselné odvetvia, pokiaľ ide o rozhodnutia o investíciách do novej infraštruktúry súvisiacich s inováciami. Ak v Európe nebudú príležitosti na premenu výskumu na priemyselné využitie, prínosy výskumu, ktoré platia európski daňoví poplatníci, budú narastať inde

Pri porovnávaní EÚ s USA nemôžeme ignorovať ani tému obranného výskumu. Obrana je jedným z mála odvetví, v ktorom môže štát prostredníctvom verejného obstarávania vytvárať trhový ťah na inovatívne produkty. Katalytický efekt, ktorý to už malo pre letectvo, IKT, pokročilé materiály, senzory a ďalšie technológie, možno zažiť každý deň.

Hlas priemyselného výskumu a vývoja je hlasnejší než iné strany lobujúce za 10. RP. Manažéri priemyslu sú do značnej miery zmätení typom konzultácií, ktoré vedie Komisia. Veľmi vysoké transakčné náklady, ktoré sú s tým spojené, v porovnaní so skutočným financovaním na partnera a projekt, determinujú veľkú časť priemyslu od účasti na rámcových programoch.

Napriek tomu, že hlas priemyslu by nemal dominovať, je potrebná odbornosť, ktorú má priemyselný sektor výskumu a vývoja v súvislosti s výzvami využitia a rozširovania nových technológií, aby sa zabezpečilo, že výskum vykonávaný na podporu inovácií skutočne dosiahne svoj cieľ.

Vysoké výdavky na výskum a vývoj v Európe nie sú udržateľné bez významných investícií do inovácií a infraštruktúry. Holistickejší pohľad na 10. RP by mal zvážiť, ako sa výskum spája s inováciami. Veľké spoločnosti treba presvedčiť, aby sa zapojili. Európa určite potrebuje viac investícií nad rámec toho, čo môže dosiahnuť 10. RP, aby mohla ťažiť z príležitostí, ktoré poskytuje výskum.

Ernst Lutz je prezidentom European Industrial Research Management Association a hlavným technologickým a inovačným riaditeľom spoločnosti Bekaert, špecialistom na oceľové drôty a technológie povrchových úprav. Predtým bol generálnym riaditeľom EIT Raw Materials, CTO Grundfos a CTO Sulzer.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 15.7.2024; autor: rup