Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska rada pre výskum na vedeckom samite G7 vyzvala na otvorenosť

Ministri pre vedu G7 na stretnutí v Taliansku 11. júla 2024. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Keď ministri pre vedu signalizujú potrebu sprísniť bezpečnosť výskumu, Maria Leptin uviedla, že existujú „náklady na uplatňovanie obmedzení“

Predsedkyňa Európskej rady pre výskum (ERC) vyzvala ministrov vedy G7, aby neškrtili globálnu spoluprácu ďalším sprísňovaním bezpečnostných opatrení v oblasti výskumu, keďže západné krajiny sa obávajú úniku cenných poznatkov do Číny a Ruska.

Počas stretnutia v Taliansku minulý týždeň Maria Leptin povedala ministrom, že budú „náklady na uplatňovanie obmedzení“ počas špeciálnej diskusie za zatvorenými dverami o bezpečnosti a integrite výskumu.

Tento rok hostí Taliansko každoročné stretnutie G7. Ministri pre vedu  z Francúzska, Talianska, Spojeného kráľovstva, USA, Nemecka, Japonska a Kanady – plus komisárka EÚ pre výskum Iliana Ivanova – sa minulý týždeň stretli v Bologni, aby vypracovali komuniké o budúcej spolupráci.

Jazyk je neprekvapivo diplomatický a existuje len málo konkrétnych opatrení, ale komuniké dáva určitý zmysel najvyšším prioritám G7 na budúci rok.

Na vrchole zoznamu je bezpečnosť výskumu – zabezpečuje, aby sa konkurenti nedostali do rúk najpokročilejšieho know-how G7. Čína nie je menovaná, ale je hlavným vedeckým konkurentom G7 a hlavným cieľom nových bezpečnostných opatrení.

„Mali by sme sa snažiť o väčšiu informovanosť o potenciálnych rizikách zahraničného zasahovania do výskumu a inovácií (R&I). „Za týmto účelom sú členovia G7 jednotní pri implementácii a zlepšovaní účinných, primeraných a vhodných opatrení na zmiernenie rizika v rámci našich domácich systémov na podporu dôveryhodnej výskumnej spolupráce,“ uvádza sa vo vyhlásení.

G7 už má pracovnú skupinu pre výskum bezpečnosti a integrity, ktorá pripravila niekoľko dokumentov a vytvorila takzvanú virtuálnu akadémiu na zdieľanie informácií.

Pracovná skupina už svoju prácu ukončila, ale táto akadémia bude pokračovať – a tento rok rozšíri svoju prácu mimo G7 na krajiny, „ktoré zdieľajú naše spoločné hodnoty a prístup k bezpečnosti a integrite výskumu“. Špeciálna konferencia o bezpečnosti a integrite je naplánovaná na december 2024 v Bari.

„Nechceme, aby výsledky vedy využili nepriateľské národy alebo na nepriateľské účely,“ uviedla Anna Maria Bernini, talianska ministerka univerzít a výskumu, na tlačovej konferencii po summite 11. júla 2024.

 

 

Zatváranie

Krajiny G7 v posledných rokoch uzákonili celý rad nových bezpečnostných opatrení: Kanada napríklad vedcom zakáže federálne financovanie, ak budú spolupracovať s univerzitami a výskumnými ústavmi, ktoré sú vnímané ako rizikové, na určitých citlivých témach.

USA tiež práve zaviedli nové pravidlá, podľa ktorých musia univerzity sledovať cesty zahraničných výskumníkov, ktorí pracujú na určitých citlivých témach.

Ale pri rozhovore s ministrami na podujatí Leptin z ERC zdôraznila, že „zatvorenie voľného toku informácií spomalí pokrok v oblastiach, ktoré sú v súčasnosti otvorené“

Poukázala na príklady efektívne fungujúcej medzinárodnej spolupráce – napríklad pri zdieľaní údajov o sekvenovaní Covid-19, ktoré umožnili rýchlu prácu na vakcínach (Zhang Yongzhen, čínsky virológ, ktorý zdieľal genetické údaje so svetom, odvtedy čelil nevysvetliteľným prekážkam svojej kariéry a začiatkom tohto roka bol dočasne vylúčený zo svojho laboratória).

Keďže vedci sú teraz požiadaní, aby posúdili bezpečnostné riziká spoločnej práce, „nie som si istá, či sme my a naše inštitúcie na to dostatočne pripravení a vybavení, alebo či by úloha hodnotenia bezpečnostných rizík mala byť zverená výskumníkom alebo inštitúciám,“ uviedla Leptin ministrom.

 

 

Geopolitická infraštruktúra

G7 tiež uviedla, že bude užšie spolupracovať na veľkých výskumných infraštruktúrach, a naznačila, že aj tieto projekty – ktoré, podobne ako Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor alebo Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), tradične zahŕňajú geopolitických rivalov ako Čína alebo Rusko. – sú teraz súčasťou veľkej hry vedeckej súťaže. Ministri hovorili s Fabiolou Gianotti, generálnou riaditeľkou CERNu.

V októbri 2024 bude Taliansko hostiť konferenciu G7 špecificky o veľkých výskumných infraštruktúrach, aby preskúmala nielen ich vedecký vplyv, ale aj „geopolitický vplyv týchto zariadení,“ uvádza sa vo vyhlásení skupiny.

„Očakáva sa, že konferencia bude diskutovať o nových príležitostiach a potenciálnej spolupráci medzi členmi G7 vo veľkých výskumných infraštruktúrach,“ uvádza sa vo vyhlásení.

G7 tiež vyskúša nový globálny „dialóg“ manažérov výskumnej infraštruktúry z celej skupiny.

Skupina tiež vydala varovanie, že umelá inteligencia v kombinácii s najnovšími poznatkami v syntetickej biológii by mohla vytvoriť „nové potenciálne riziká“ a G7 vyzvala členov, aby „spoločne spolupracovali na podpore znižovania rizík biologickej bezpečnosti v rámci výskumu, vývoja a inovácií“.

Niektorí vedci sa obávajú, že AI by mohla teroristom, nečestným štátom alebo neopatrným vedcom uľahčiť vytváranie smrtiacich patogénov. USA minulý rok podnikli kroky na sprísnenie pravidiel pre zásielkovú DNA, ale EÚ ešte neurobila podobné kroky.

Tento nadchádzajúci rok G7 uviedla, že sa zameria aj na výskumné väzby s Afrikou, čo odráža snahu Talianska viac sa angažovať na kontinente – takzvaný Matteiho plán, ktorý zahŕňa 5,5-miliardy EUR na spoločné projekty.

Okrem toho sa objavili vágne výzvy na užšiu spoluprácu v oblasti umelej inteligencie a kvantových technológií, superpočítačov, vesmíru, energie jadrovej syntézy a malých modulárnych reaktorov na jadrové štiepenie.

 

 

Vedľajšie ponuky

Okrem hlavného samitu je G7 príležitosťou pre ministrov pre vedu, aby sa stretli a uzavreli bilaterálne dohody.

Komisárka Ivanova sa stretla s Aratim Prabhakarom, riaditeľom Úradu pre vedu a techniku ​​Bieleho domu, aby prediskutovali lepšiu spoluprácu medzi USA a EÚ v oblasti výskumu zdravia, klímy a energetiky.

V súčasnosti sa pracuje na spoločnom vyhlásení v počiatočnom štádiu, ktoré by v prípade odsúhlasenia mohlo byť zverejnené po lete.

Ivanová sa stretla aj s novým britským ministrom pre vedu Patrickom Vallanceom. Vallance, ktorý sa ako hlavný vedecký poradca stal počas pandémie pravidelnou súčasťou britskej televízie, dostal predminulý týždeň do vlády nový labouristický premiér Keir Starmer.

Dvojica diskutovala o tom, ako lepšie prinútiť britských výskumníkov znovu sa zapojiť do programu Horizont Európa po takmer 3-ročnej prestávke Spojeného kráľovstva, ktorá sa skončila v septembri 2023 po dohode o pridružení.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 15.7.2024; autor: rup