Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nová analýza ukazuje, čo je v stávke pre švajčiarsku vedu tým, že nie je súčasťou Horizontu Európa

Aké náročné je nepridruženie Švajčiarska k Horizontu Európa? Zdroj: https://innoscape.ch

Analýza úzkych výskumných väzieb medzi Švajčiarskom a EÚ od roku 2014 do roku 2022 ukazuje, čo je v stávke teraz, keď krajina nie je pridružená k hlavnému európskemu výskumnému programu Horizont Európa. Podľa článku Centra pre medzinárodnú ekonomiku a podnikanie (CEIB) na Bazilejskej univerzite to predstavuje výzvy pre jej vedeckú komunitu, ekonomiku a spoločnosť vo všeobecnosti.

Ako ukazuje nižšie uvedený graf, približne jedna tretina vedeckých prác napísaných výskumníkmi so sídlom vo Švajčiarsku v rokoch 2014 až 2022 mala aspoň jedného spoluautora so sídlom v EÚ. Toto percento sa približuje počtu prác, ktoré zahŕňajú výlučne autorov vo Švajčiarsku.

Švajčiarsko bolo plne pridruženým členom predchádzajúceho rámcového programu EÚ Horizont 2020, ale širšia patová diplomatická situácia týkajúca sa širších vzťahov Bernu s Bruselom znamená, že nie je pridružené k Horizontu Európa.

Domáce alternatívy k Horizontu Európa boli vytvorené pod vedením Švajčiarskej národnej nadácie na podporu vedy (SNSF). Ale noviny uvádzajú, že hoci môžu finančne kompenzovať nedostatok pridruženia, existujú širšie obavy.

Švajčiarsko bolo tiež začiatkom tohto roka vylúčené z Európskeho strategického fóra pre výskumné infraštruktúry (ESFRI), organizácie zodpovednej za plánovanie európskych vedeckých infraštruktúr.

Ako sa uvádza v správe: „Negatívne efekty súvisia s neschopnosťou aktívne ovplyvňovať európske výskumné priority a politiky, obmedzeným prístupom k európskej výskumnej infraštruktúre a sieťam a následne s potenciálnym poklesom celkovej kvality švajčiarskych výskumných výstupov.“

Švajčiarsku chýbajú programy, ako sú granty Európskej rady pre výskum (ERC) a štipendiá Marie Skłodowskej-Curie (MSCA), pri ktorých sa v novinách uvádza, že švajčiarske ekvivalenty „nehodnotia výbory, ktoré majú rovnaké globálne uznanie ako výbory Horizontu Európa“.

Christian Rutzer, spoluautor článku, uviedol, že nálada vo švajčiarskej vede je „pravdepodobne znepokojená“.

Citoval komentáre prezidenta švajčiarskej výskumnej univerzity ETH Zürich Joëla Mesota, ktorý uviedol, že Švajčiarsko riskuje stratu svojej pozície vedeckej ťažkej váhy tým, že nebude spojené s Horizontom Európa.

Ako uviedol Rutzer na záver: „Toto je len jeden hlas z mnohých.“

Podiel švajčiarskych prác s medzinárodnými autormi. Zdroj: https://innoscape.ch

Viac informácií:

How challenging is Switzerland´s non-association with Horizon Europe?

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://innoscape.ch, zverejnené: 3. 7. 2023, autor: rpa