Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedecký rok 2023 v zrkadle vesmíru

Počas roku 2023 sa v Nemecku uskutoční séria podujatí roadshow „Universe on Tour“. Zdroj: https://www.wissenschaftsjahr.de

Od roku 2000 organizuje „Spolkové ministerstvo školstva a výskumu“ (BMBF) a  Veda v dialógu“ (WiD)  tzv. „Vedecké roky.“ Cieľom „Vedeckých rokov“ je zvýšiť nadšenie ľudí pre vedu a podporiť sociálny dialóg o výskume. Vývoj vo výskume by sa mal stať transparentnejším a dostupnejším pre občanov, napr. prostredníctvom podujatí projektov regionálneho financovania a občianskych vedeckých kampaní. Týmto spôsobom sa sprostredkuje nielen vedecký obsah, ale do výskumu sa prenášajú aj pohľady širšej verejnosti.

Vedecký rok 2023 sa nesie v znamení vesmíru

Inštitút Maxa Plancka zahájil „Vedecký rok 2023“ pod názvom „Náš vesmír“ veľkolepou prezentáciou, ktorá sa uskutočnila 25. januára 2023 v priestoroch kongresového a výstavného centra „Futurium“ v Berlíne. V rámci „Vedeckého roku 2023“ usporiada Inštitút Maxa Plancka po celom Nemecku rozmanitý program zameraný na témy nášho vesmíru.

Spoločenský význam astronómie, ako jednej z najstarších výskumných disciplín, je stredobodom „Vedeckého roku 2023.“  Moderná astrofyzika neustále hľadá odpovede na veľké otázky, ktoré si ľudstvo kladie: Odkiaľ pochádzame? Čím je naša planéta taká výnimočná? Existuje „planéta B“? Poznatky o vesmíre majú dopad na to, ako žijeme a budeme žiť na našej planéte.

Iba nedávno nám otvoril James Webb Teleskop úžasné pohľady do vesmíru. 

NASA, ESA, CSA, STScI, Megan Reiter (Rice University), with image processing by Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI).

V 2. vydaní vedeckého časopisu „MaxPlanckResearch“ informujú novinári o fascinujúcom astronomickom výskume v Inštitúte Maxa Plancka, od pozorovania čiernych dier až po skúmanie pôvodu našej slnečnej sústavy. Inštitút Maxa Plancka výrazne  rozšíri aj online ponuku na tému astronómia. Nadšenci astronómie sa môžu zapojiť aj do mnohých projektov jednotlivých Inštitútov Maxa Plancka.

„Universe on Tour“

Počas road show „Universe on Tour“ prispejú úchvatné nahrávky a simulácie k vrcholnej udalosti „Vedeckého roka 2023.“ Mobilné planetárium, ktoré spravuje „Planetarium Berlin“, sprístupní výsledky súčasného astrofyzikálneho výskumu na 15 rôznych miestach po celom Nemecku. Súčasťou prezentácií bude aj pohľad na Zem, ako na zraniteľnú planétu. Sprievodná výstava  bude informovať návštevníkov podujatí o význame svetla, ako nosiča informácií a vplyvoch svetelného znečistenia na životné prostredie, obyvateľstvo a astronómiu. Prostredníctvom participatívnych formátov jednotlivých  podujatí si návštevníci môžu rozšíriť obzory nad hviezdnou oblohou a zaoberať sa rôznymi aspektami témy „svetlo.“

Inštitúty Maxa Plancka pre astronómiu, rádiovú astronómiu, fyziku, jadrovú fyziku a gravitačnú fyziku sa vydajú na túto „road show“ s interaktívnymi exponátmi na výstavnej lodi „MS Wissenschaft.“ Na palube sú exponáty čiernej diery a temnej hmoty. Návštevníci výstavy môžu merať gama lúče a hviezdy a sami s nimi manipulovať. Na výstavnej lodi „MS Wissenschaft“ sa dajú študovať a dokonca aj počuť skutočné gravitačné vlny, ktoré sú svedkami spájania čiernych dier.

Inštitút Maxa Plancka pre rádiovú astronómiu prevádzkuje jeden z najväčších ďalekohľadov na svete, rádioteleskop v Effelsbergu. Je to skutočný gigant s priemerom 100 metrov. Zatiaľ čo jeho model bude vystavený na „MS Wissenschaft“, školské triedy budú mať možnosť zo svojej triedy vyslať prostredníctvom „Moon Bounce“ rádiový signál do skutočného teleskopu. Signál dorazí k ďalekohľadu s oneskorením o sekundu a pol a bude zdieľaný s deťmi naživo prostredníctvom video spojenia z riadiacej miestnosti ďalekohľadu.            

                                                                       

Citizen-Science

Projekt „Citizen Science- Einstein@Home“ pozýva všetkých, aby sa z pohodla svojho domova zapojili do komplexného hľadania gravitačných vĺn a poskytli tak výskumníkom pomocnú ruku. Gravitačné vlny neslúžia len na hľadanie spájajúcich sa čiernych dier. Princípy merania tiež pomáhajú výskumu pozemskej klímy pri meraní rozsahu globálnej ľadovej prikrývky. Online prednášky sú  taktiež osvedčený spôsob, ako dostať astronómiu do domovov ľudí.

Úspešný cyklus prednášok pod názvom „Fascinujúca astronómia“ v „Dome astronómie“ nahradí teraz, v súlade s „Vedeckým rokom 2023“, prednáškový cyklus „Náš vesmír.“ Populárny formát- cyklus prednášok „Fyzika v sobotu ráno“ v Inštitúte Maxa Plancka pre jadrovú fyziku má aj tento rok motto „Náš vesmír.“

Zdroj: https://www.wissenschaftsjahr.de; https://www.mpg.de; https://einsteinathome.org/sk, zverejnené: 17. 2. 2023, autor: Dr. Blanka Hermanová; rpa