Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede, ktorý každoročne pripadá na 11. februára, si pripomenuli dve fakulty ČVUT v Prahe organizáciou akcie Staň sa na deň vedkyní. Na celodennú udalosť, simulujúcu vedeckú konferenciu, sa prihlásil z celej republiky rekordný počet osemdesiatich stredoškolských študentiek. Svoju prácu im vďaka prednáškam, panelovej diskusii a praktickým workshopom v laboratóriách predstavili vedkyne aj študentky Fakulty elektrotechnickej (FEL) a Fakulty jadrovej a fyzikálno-inžinierskej (FJIFI) ČVUT.
Ako uviedla docentka Jana Bielčíková z Katedry fyziky FJFI: „Snažíme sa dievčatám ukázať, že ani prírodné, technické a matematické vedy nie sú oblasťou predurčenou pre mužov. A teší ma, že podiel žien medzi našimi študentmi stále rastie.“ Jaroslava Óbertová, jedna z hlavných organizátoriek akcie a súčasne vedecká pracovníčka FJFI, dodala: „Veľmi nás prekvapil záujem o akciu, kvôli kapacite sme museli registráciu ukončiť o deň skôr. V minulých rokoch sme sa pohybovali na polovičných počtoch účastníčok. Staň sa na deň vedkyňou organizujeme na FJFI už šiesty rok, tento rok prvýkrát sa pripojila aj Fakulta elektrotechnická. Zo spätnej väzby vyplýva, že práve táto posila pomohla rozšíriť povedomie a záujem medzi viacerými študentkami. Budúci rok by sme radi využili tento potenciál, navýšili kapacitu a pozvali stredoškolských študentiek ešte viac.“
Stredoškolské študentky oceňovali predovšetkým samotnú existenciu podujatia, program, zapojené vedkyne a vysokú úroveň organizácie. Dôležitou súčasťou bola aj záverečná slávnostná večera v reštaurácii na Petříne, ktorú účastníčky i vedkyne využili na networking. Inšpirácia a podpora totiž môžu byť pre stredoškolské študentky kľúčové v motivácii k štúdiu technických a prírodovedných odborov. Ako priznala jedna z účastníčok, ktorá na akciu Staň sa na deň vedkyňou dorazila z Kroměřížskeho gymnázia: „Keď ma okolie od štúdia odrádza, najviac mi pomáha kolektív ľudí, ktorí sa schádzajú na podobných akciách. Či už to sú letné školy, víkendovky alebo táto akcia, kde sa stretávajú ľudia s rovnakým záujmom, s ktorými sa môžem baviť. Zisťujeme od seba rôzne informácie a pomáha mi to utvrdzovať sa v tom, že nie som jediná a mám šancu niečo také robiť. V triede sme jediné dve dievčatá, ktoré sa zaujímame o prírodné vedy a techniku. Keď niekomu poviem, že plánujem študovať techniku, často sa ma okolie pýta, prečo to chcem študovať. Myslí si, že je to veľmi ťažké, že sú tam samí chlapci a nebude ma to baviť. Ak by som sa ako dievča vraj nechcela venovať radšej niečomu inému.“
V priebehu podujatia sa účastníčky zapojili aj do anonymného on-line prieskumu, ktorý zisťoval, ako často prítomné dievčatá počúvajú, že sa k nim technika nehodí. Na škále od jednej do desiatich bol hlasovací priemer 6,1. Poznámky o nevhodnosti určitých odborov teda prítomné stredoškoláčky stále počúvajú pomerne často.
Ako doplnila študentka gymnázia v Uničove: „Verím ale, že situácia sa zlepšuje aj vďaka takej akcii ako je Staň sa na deň vedkyňou. Je dôležité si neustále rozširovať obzory, hľadať vzory a pýtať sa ostatných. To nám môže významne pomôcť sa v budúcnosti rozhodnúť.“
Silnú potrebu byť súčasťou komunity študentiek s podobným záujmom a zdieľať s nimi svoje skúsenosti, poznatky a problémy, vnímala aj doktorka Michaela Valentová, vedkyňa z Fakulty elektrotechnickej ČVUT v Prahe. Ako dodala: „Zároveň mi ako veľmi prínosné prišlo zdieľanie rozmanitých skúseností z rôznych etáp vedeckej kariéry. Vedecká kariéra nie je monolit, prístupov aj ciest je veľa a dúfam, že aj študentky sa tak budú môcť lepšie rozhodovať podľa svojich skutočných cieľov.“
Že bolo podujatie vedľa vedeckých prednášok a praktických cvičení dôležité hlavne z pohľadu motivácie a inšpirácie dokladá aj spätná väzba, o ktorú sa účastníčky podelili po skončení akcie: „Úžasná bola panelová diskusia. Stále neviem, kam chcem ísť na školu, ale to, že vedkyne zmenili vysokú školu a vôbec to nevadilo ich kariére, ma upokojilo. Tak som sa dozvedela, že aj vedci a vedkyne sú normálni ľudia. Akcia pre mňa bola veľmi prínosná a motivujúca pre moje rozhodovanie o budúcom vzdelaní i výbere študijného odboru.“
Michaela Valentová z FEL tiež s uznaním podotýka, že bolo skvelé vidieť toľko šikovných a aktívnych študentiek s veľkým potenciálom posunúť nielen vedecké poznanie, ale aj vnímanie vedeckej sféry. Ako uzatvorila doktorka Valentová: „Jednoducho v rozmanitosti je sila.“
O akcii Staň sa na deň vedkyňou
Napriek tomu, že počet pracovníkov vo výskume a vývoji v Česku rastie, podiel žien sa znižuje. Zatiaľ čo v roku 2000 bolo žien v tejto oblasti 36 %, v roku 2019 už iba 30 %. Zmeniť tento trend sa snaží pripomienka Medzinárodného dňa dievčat a žien vo vede, ktorá sa oslavuje vždy 11. februára už od roku 2015, kedy ho Valné zhromaždenie OSN prvýkrát vyhlásilo. Fakulta jadrového a fyzikálneho inžinierska ČVUT v Prahe (FJFI) pred siedmimi rokmi začala v tento deň organizovať akciu Staň sa na deň vedkyní so snahou ukázať najmä študentkám stredných škôl, ako práca vedkýň vyzerá. Tento rok sa k tejto akcii pripojila aj Fakulta elektrotechnická ČVUT v Prahe (FEL).
Zdroj: https://aktualne.cvut.cz, zverejnené: 22. 2. 2022, autor: rpa