Vedci z Fakulty chemicko-technologickej Univerzity Pardubice vymysleli nový systém filtrácie vzduchu, ktorý účinne bráni prenosu ochorenia Covid-19 v interiéri. Zariadenie, ktoré významne znižuje koncentráciu ultrajemných aerosólových častíc, pardubickí vedci testujú priamo na univerzite.
Nový systém filtrácie vzduchu, ktorý účinne bráni prenosu ochorení SARS-COV-2 v interiéri, vymysleli vedci Centra materiálov a nanotechnológií (CEMNAT) Fakulty chemicko-technologickej Univerzity Pardubice. Zariadenie, ktoré významne znižuje koncentráciu ultrajemných aerosólových častíc, pardubickí vedci testujú priamo na univerzite v spolupráci s Akadémiou vied SR a ČVUT.
Prototyp za zhruba 30-tisíc CZK zatiaľ na skúšku filtruje vzduch v jednej z učební Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Filtračný systém využíva princíp pomalého prúdenia vzduchu cez filtračnú tkaninu, vďaka ktorému je možné zachytiť s vysokou účinnosťou aerosólové častice už od veľkosti desiatok nanometrov. Je teda vhodný a účinný pre všetky známe vírusy, vrátane koronavírusu, baktérie a tuhé aerosólové častice. Celé zariadenie pripomína obrovský rukáv.
Ako uviedol Ing. Max Fraenkl, Ph.D. z CEMNAT Univerzity Pardubice: „Sústredili sme sa na množstvo vyčisteného vzduchu za jednotku času, nie iba na účinnosť filtra. Preto sme mohli navrhnúť filtračné zariadenie, ktoré je účinné, tiché a rovnomerne rozvádza filtrovaný vzduch v miestnosti.“
Rýchlosť, s akou dokáže filtračné zariadenie vyčistiť napríklad „zamorenú“ školskú triedu, ukázali testy, ktoré vedci vykonali v spolupráci s kolegami z Ústavu chemických procesov AV ČR. Jeho účinnosť podporuje aj to, že prefiltruje objem učebne trikrát za hodinu. Ako dodal Max Fraenkl: „Od chvíle, kedy z učebne odíde nakazený človek, sa pri využití nášho zariadenia množstvo koronavírových častíc už za desať minút zníži zhruba na polovicu a po hodine bude iba v jednotkách percent.“
Filtračná novinka predstavuje podľa vedcov z CEMNAT nielen efektívne, ale aj lacné riešenie. Z pohľadu spotreby elektrickej energie aj náročnosti inštalácie. Zhotovenie vlastného filtra alebo jeho výmena sú jednoduché s minimálnymi nákladmi. Zariadenie, ktorého obstarávacie náklady sú až trikrát nižšie ako komerčne dostupné riešenia, môže dlhodobo fungovať prakticky bez kontroly. Ako uviedol vedúci CEMNATu prof. Ing. Miroslav Vlček, CSc.: „Filtračný systém by sa mohol uplatniť ideálne v školských triedach, v čakárňach u lekára alebo v kanceláriách. Voľba tichých ventilátorov zaisťuje, že výučba by nebola rušená nadmerným hlukom. Umiestnenie zariadenia pri strope nebráni bežnej prevádzke alebo aktivitám detí v triedach.“
Filter vzduchu je ďalším z výsledkov výskumu Centra materiálov a nanotechnológií v dobe pandémie. V roku 2020 vedci z CEMNAT predstavili na konferencii „Veda a výskum v boji s pandémiou“ osobný filter, ktorý by pre lekárov a zdravotníkov v rozvojových krajinách s nedostatkom ochranných prostriedkov mohol byť vhodnou náhradou respirátorov. Tento filter s názvom Phoenix sa regeneruje vo vriacej vode, je možné ho vyprať a má dlhú životnosť. Finálnu verziu s podrobným popisom vlastností a návodom na zhotovenie už výskumníci publikovali.
Zdroj: https://fcht.upce.cz; https://pardubice.rozhlas.cz, zverejnené: 17. 1. 2022, autor: rpa