Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Biotechnologický start-up TU Eindhoven Ambagon Therapeutics získal 75-miliónov EUR

Výskumníčka Eline Sijbesma

Biotechnologický start-up Ambagon Therapeutics získal vo finančnom kole 75-miliónov EUR (85-miliónov USD). Holandsko-americká spoločnosť vyvinie lieky, ktoré sa budú dať v budúcnosti použiť na liečbu rakoviny. Ambagon založili v roku 2020 na základe niekoľkoročného výskumu na TU Eindhoven (TU/e) Eline Sijbesma, Loes Stevers a ďalší.

Príklad výskumu založeného na TU/e, ktorý slúžil ako základ pre Ambagon, pochádza od Eline Sijbesma. Vo svojom výskume vytvorila molekulárne lepidlo, ktoré poskytuje východiskový bod pre vývoj liekov na liečbu rakoviny prsníka. Lepidlo tiež ponúka dobré vyhliadky na vývoj liekov okrem iného na cukrovku a cystickú fibrózu. Výsledky boli publikované vo vedeckom časopise Nature Communications v roku 2020.

Ambagon v súčasnosti zamestnáva 20 ľudí; polovica v kampuse TU/e ​​v Eindhovene a polovica v San Franciscu. Vďaka novému financovaniu plánuje spoločnosť tento počet v Eindhovene zdvojnásobiť. Profesor chemickej biológie na TU/e ​​Luc Brunsveld založil start-up spolu s docentom TU Christianom Ottmannom (molekulárna bunková a štrukturálna biológia) a Michelle Arkin (profesorka na Kalifornskej univerzite).

Tím v súčasnosti pracuje na ďalšom vývoji molekulárneho lepidla, lieku, ktorý umožňuje lepšie kontrolovať proteíny spôsobujúce choroby. Ako vysvetlil Brunsveld: „U zdravých ľudí sú ich bunky v rovnováhe. Keď je niekto chorý, napríklad s rakovinou, jeho bunky sú z rovnováhy. Príčinou toho môžu byť bielkoviny; keď bielkoviny zmutujú, stávajú sa nadmerne aktívnymi, a preto nefungujú správne. To môže prispieť napríklad k rastu nádorov.”

Iné proteíny môžu skutočne riešiť túto nerovnováhu tým, že držia choré proteíny pod kontrolou a zastavujú rast nádoru. Aktivitu týchto „dobrých“ proteínov možno podporiť použitím špecifických liekov. Doteraz sa to však darilo iba vtedy, ak proteín spôsobujúci ochorenie má jasnú štruktúru, a to nie je vždy prípad. Proteíny spojené s rastom rakoviny majú často nejasnú štruktúru.

Výskumníci z Eindhovenskej technologickej univerzity a Kalifornskej univerzity preto vyvinuli molekulu, ktorá umožňuje „dobrým“ proteínom prístup k proteínom spôsobujúcim choroby bez jasnej štruktúry. Táto molekula spája tieto dva proteíny dohromady a vytvára tak veľmi potrebný prístup, takzvané molekulárne lepidlo. Ak sa to ďalej rozvinie do plnohodnotného lieku, umožní to okrem iného lepšiu liečbu rakoviny.

Klinické štúdie

Kým sa však lepidlo bude dať použiť ako liek, prejdú roky. Predtým, ako k tomu dôjde, bude potrebné vykonať dôkladné predklinické a klinické štúdie. Brunsveld je veľmi spokojný so súčasným pokrokom a dôverou investorov. Ako dodal: „V našom akademickom laboratóriu sme položili základ, na ktorom môžeme ďalej stavať. Sme veľmi radi, že môžeme urobiť zásadné kroky v ďalšom vývoji liekov, ktoré nám umožnia lepšie liečiť rakovinu. Naším cieľom je, aby tieto lieky tvoria základ rôznych spôsobov liečby rakoviny v budúcnosti.“

Finančné kolo viedla spoločnosť Nextech Invest. Skoršie počiatočné kolo financovali RA Capital Management, Droia Ventures, Inkef Capital, AbbVie Ventures, MRL Ventures Fund a Mission BioCapital. Do súčasného kola financovania série A sa zapojili všetci investori zo zárodku spolu s novým investorom Surveyor Capital (Citadel).

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.tue.nl, zverejnené: 12. 1. 2022, autor: rpa