Albert Einstein bol pred sto rokmi ocenený Nobelovou cenou za fyziku. Pri tejto príležitosti ETH Zürich vo Švajčiarsku digitálne oživila svojho najznámejšieho absolventa. 20. októbra 2021 sa „Digital Einstein“ na jeden týždeň usídli v areáli ETH Campus Info Hönggerberg.
Keď sa prezident ETH Zürich Joël Mesot spustil do kresla v najväčšej prednáškovej sále ETH, stál pred nečakaným hosťom. Oproti nemu sedela jedna z najznámejších osobností 20. storočia, ktorú okamžite rozpoznali podľa fúzov a strapatých vlasov. Prekvapujúci hosť na tohtoročnom ceremoniáli udeľovania Rösslerovej ceny prišiel vo veľmi neobvyklom štýle: ako digitálny človek, ktorý kládol otázky, divoko a bez okolkov gestikuloval, že Mesot si nevie predstaviť horšiu prácu, ako byť prezidentom ETH. To všetko od Alberta Einsteina!
Albert Einstein získal Nobelovu cenu „za zásluhy o teoretickú fyziku a najmä za objav zákona o fotoelektrickom efekte“ v roku 1921. Pri príležitosti 100. výročia, kedy Einstein dostal Nobelovu cenu, vznikla myšlienka oživiť v digitálnej forme najslávnejšieho absolventa ETH v Zürichu.
Na príkaz Joëla Mesota vyvinuli vedci pod vedením profesora informatiky Markusa Grossa spolu s ETH spin-off Animatico interaktívnu platformu, v ktorej Einstein – ako digitálne dvojča – hovorí o svojich rokoch v Zürichu. Platforma je novým aspektom univerzitnej stratégie na posilnenie dialógu so spoločnosťou a predovšetkým na to, aby mladšie generácie lepšie pochopili vedu tým, že využijú Einsteinov fascinujúci charakter. Platformu je možné vidieť na rôznych miestach v okolí ETH Zurich a je navrhnutá na použitie na podujatiach ETH vo Švajčiarsku a v zahraničí.
Kombinácia umenia a špičkovej technológie
Digitálne dvojča je rovnako komunikačné ako pôvodný Einstein. Ako uviedol Christian Schüller, jeden z troch zakladateľov spoločnosti Animatico: „Digitálni ľudia ako Einstein, ktorí môžu vidieť, počuť a komunikovať s osobou pred sebou, sú riadení komplexnými algoritmickými systémami.“ Medzi kľúčové technológie patrí spracovanie prirodzeného jazyka a dynamické vykresľovanie výrazov a reči jednotlivca. Pre umelecké 3D modelovanie sa tvorcovia zámerne rozhodli pre mladšieho Einsteina, akým bol, keď žil v Zürichu.
Obrazovka a pohodlne vyzerajúce kreslo – viditeľné časti plošiny – sú nabité technológiou. Aby pomohla Einsteinovi identifikovať partnerov a klásť im otázky, na skenovanie pohybov a reakcií ľudí slúži malá kamera. Kedykoľvek niekto osloví Einsteina, mikrofóny filtrujú svoj hlas podľa okolitého hluku. Ich slová sú potom prevedené do textu a analyzované softvérom na spracovanie jazykov. Program používa strojové učenie na určenie toho, čo chce povedať, a potom pomocou dialógového algoritmu vyberie najvhodnejšiu odpoveď spolu s výrazmi a gestami z konečného vesmíru možných reakcií.
Intuitívne reakcie ako jedinečný predajný bod
Odpovede sú súčasťou definovaného dialógového stromu, ktorý zahŕňa rôzne témy, ako napríklad Einsteinove slávne teórie, jeho čas študenta a osobné priateľstvá. Tieto dialógy napísal švajčiarsky umelec a komik Karpi, stojí za digitálnou verziou Einsteina. Na čo najefektívnejšiu synchronizáciu hlasu, mimiky a gest bola použitá špeciálna technológia záznamu. Algoritmus je zodpovedný za to, že odpovediam dodáva pocit náhodnosti, aby dialóg mohol stále prinášať nové zvraty.
Ak si napríklad „Digital Einstein“ všimne, že sa jeho partner v dialógu odvrátil, rýchlo sa opýta, či sú roztržití alebo znudení. Ak niečomu nerozumie, ospravedlní sa a požiada osobu, aby otázku zopakovala. Ako vysvetlil Schüller: „Tieto intuitívne reakcie odlišujú digitálne figúrky ako Einstein od bežných asistentov otázok a odpovedí, akými sú Siri alebo Alexa.“
Einstein sa má stále čo učiť
Možnosť zúčastniť sa úplne nešifrovanej konverzácie je stále náplňou snov. Einstein je hlavnou hybnou silou konverzácie. Kladie otázky a navrhuje témy, ktoré môže používateľ ďalej skúmať tým, že mu odpovie. Schüller poznamenáva, že jedna konkrétna výzva zahŕňa zvukové a vizuálne údaje, ktoré je potrebné spracovať v reálnom čase, aby sa zaistili plynulé konverzácie a interakcie. Dlhšie čakanie a zdržanie by okamžite narušili konverzáciu a zničili ilúziu.
V súčasnosti musia vývojári vopred definovať všetky Einsteinove potenciálne odpovede a reakcie. Aj keď to umožňuje ovládať obsah na základe prednastavených dejových línií, obmedzuje to plynulosť konverzácie. Ako uviedol profesor Gross: „V budúcnosti bude bezpochyby možné viesť viac otvorených rozhovorov. Digitálne figúrky, ako je Einstein, však budú musieť mať prístup k množstvu znalostí a schopnosti samoučenia. Vyžadujú tiež pracovnú pamäť a emócie. Na to potrebné aplikácie strojového učenia a jazykového spracovania ešte nie sú dostatočne vyvinuté.“
Digitálne avatary – oblasť výskumu
Pokroky v oblasti umelej inteligencie a počítačovej grafiky viedli k pokroku vo vývoji avatarov a chatbotov. Digitálne postavy ako Einstein ponúkajú príležitosť urobiť interakcie medzi ľuďmi a strojmi intuitívnejšími a prístupnejšími pre ľudí, ktorí nie sú tak technicky zdatní, alebo pre osoby so zdravotným postihnutím. Existuje mnoho potenciálnych oblastí použitia. Animované figúrky by napríklad mohli byť použité v pokladniciach alebo na hotelových odbavovacích pultoch, pri poradách k produktom alebo ako virtuálni tréneri v zdravotníctve.
„Digital Einstein“ bude k dispozícií návštevníkom:
- Hönggerberg campus (campus info): 20 October – 27 October 2021 (Swiss Digital Days)
- Berlin Science Week: 05 November – 06 November 2021
- Hönggerberg campus (campus info): 15 November – 31 December 2021
Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 15. 10. 2021, autor: rpa