Jedenásty rok je Švajčiarsko najinovatívnejšou krajinou na svete. Toto je záver Globálneho indexu inovácií (Global Innovation Index – GII 2021) na základe hodnotenia viac ako 130 ekonomík na svete. Na druhom a treťom mieste nasleduje Švédsko a USA.
Vlády a podniky v mnohých častiach sveta zvýšili investície do inovácií v dôsledku obrovského ľudského a ekonomického zaťaženia pandémie COVID-19, ako ukázal Globálny index inovácií 2021, ktorý ilustruje rastúce uznanie, že nové nápady sú rozhodujúce pre prekonanie pandémie a pre zabezpečenie postpandemického hospodárskeho rastu. Vedecká produkcia, výdavky na výskum a vývoj (V&V), spisy o duševnom vlastníctve a obchody s rizikovým kapitálom (VC) v roku 2020 naďalej rástli a stavali na silnej výkonnosti pred krízou. Výdavky na výskum a vývoj preukázali väčšiu odolnosť počas hospodárskeho poklesu spojeného s pandémiou ako v predchádzajúcich prepadoch.
Podľa novej funkcie GII, Global Innovation Tracker, je vplyv krízy v jednotlivých odvetviach veľmi nerovnomerný. Firmy s výstupmi vrátane softvéru, internetu a komunikačných technológií, priemyslu hardvéru a elektrického zariadenia a farmaceutického priemyslu a biotechnológií zvýšili svoje investície do inovácií a zvýšili úsilie v oblasti výskumu a vývoja. Naopak, firmy v odvetviach, ktoré sú silne zasiahnuté opatreniami na obmedzenie pandémie, a ktorých obchodné modely sa spoliehajú na osobné aktivity-ako je doprava a cestovanie-znížili svoje výdavky, ukázal tracker. GII 2021 ukazuje, že technologický pokrok je veľkým prísľubom, pričom rýchlym príkladom je rýchly vývoj vakcín proti COVID-19.
V rebríčku dominuje len málo krajín
GII vo svojom ročnom rebríčku svetových ekonomík v oblasti inovačnej kapacity a produkcie ukazuje, že v týchto rebríčkoch stále dominuje iba niekoľko ekonomík, väčšinou s vysokými príjmami. Vybrané ekonomiky so strednými príjmami, vrátane Číny, Turecka, Vietnamu, Indie a Filipín, však prostredie inovácií dobiehajú a menia.
V rebríčku inovácií naďalej vedú Švajčiarsko, Švédsko, USA a Spojené kráľovstvo a všetky sa za posledné tri roky umiestnili v prvej päťke. Kórejská republika sa po prvý raz zaradila do prvej päťky krajín GII v roku 2021, pričom v prvej pätnástke figurujú ďalšie štyri ázijské ekonomiky: Singapur (8), Čína (12), Japonsko (13) a Hongkong, Čína (14).
Slovensko sa umiestnilo na 37. mieste. Medzi silné stránky Slovenska patria ekologická udržateľnosť, environmentálna výkonnosť, dovoz a vývoz špičkových technológií ale aj podiel úžitkových vzorov na HDP. Na druhej strane, index radí k slabým stránkam komplikovanosť začatia podnikania, investície veľkých korporácií do výskumu a vývoja a tiež spoluprácu univerzít s priemyslom v tejto oblasti.
Viac informácií:
Global Innovation Index 2021 – Report
Zdroj: https://www.startupticker.ch; https://www.globalinnovationindex.org, zverejnené: 24. 9. 2021, autor: rpa