Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Fínska nadácia pre vplyv výskumu na podporu spolupráce akademickej obce a priemyslu

Aalto University

Novo financované “joint ventures” skúmajú a vyvíjajú technológie pre rýchlejšie testovacie metódy v kvantových technológiách, super odpudzujúce povlaky pre lekárske aplikácie a vysokovýkonné stredno-infračervené lasery.

Program financovania Tandem Industry Academia Fínskej nadácie pre vplyv na výskum je zameraný na zvýšenie vplyvu výskumu prostredníctvom užšej spolupráce s priemyselnými partnermi. Profesori Aalto Mikko Möttönen, Robin Ras a Zhipei Sun získali finančné prostriedky spoločne so svojimi priemyselnými partnermi.

Rýchlejšie testovacie metódy v kvantovej technológii

Vývoj kvantovej technológie zahŕňa širokú škálu aplikácií, ako sú rýchle výpočty a zabezpečená komunikácia. V rámci tohto spoločného projektu vedci z Aalto University v Helsinkách a fínskej spoločnosti Bluefors Oy spolupracujú na vývoji nového typu meracieho zariadenia, ktoré urýchli testovanie rôznych komponentov používaných v kvantových počítačoch a v kvantovej technológii všeobecnejšie. Urýchli teda vývoj kvantových počítačov a počítačov, ktoré sú už vo výstavbe. Projekt prispieva ku kvantovému výskumu dvoma spôsobmi. Po prvé, mikrovlnné impulzy v reálnom čase sa zisťujú pomocou bolometrov, ktoré pripravujú cestu k odčítaniu bolometrického kvantového bitu alebo „qubit“. Po druhé, projekt predstaví nový nástroj na dosiahnutie kalibrácie výkonu a spektrálnej analýzy pri kryogénnych teplotách.

Ako uviedol prof. Möttönen: „Toto financovanie uľahčí spoluprácu univerzity s obchodnými partnermi prostredníctvom jednotlivca vymenovaného do funkcie. Preto je to ideálny spôsob, ako exportovať výsledky získané v akademickom výskume do produktov obchodných spoločností.“

Nátery odpudzujúce nečistoty môžu uspokojiť potreby mnohých pobočiek

Takmer každý povrchový materiál môže byť kontaminovaný, najmä v náročných podmienkach. Nečistoty a iné kontaminanty nepriaznivo ovplyvňujú technickú výkonnosť a používanie povrchových náterov, napríklad v zdravotníckych zariadeniach, snímačoch a kamerách. V tomto projekte vedci z Aalto University úzko spolupracujú s GE Healthcare na vývoji nového druhu super odpudzujúceho povlaku pre lekárske aplikácie. Vedci sa pre projekt inšpirovali prírodou.

Ako uviedol prof. Ras: „Príroda má geniálne spôsoby, ako udržať povrchy čisté, od listov lotosového kvetu odpudzujúceho bahno až po motýlie krídla odpudzujúce rosu. Našim cieľom je vyvinúť úplne nový typ odpudzujúceho povrchového povlaku, ktorý má uplatnenie nielen v oblasti medicíny, ale aj širšie.“

Laserová technológia prináša vylepšený dopad v niekoľkých oblastiach

Stredne infračervené ultrarýchle vláknové lasery hrajú zásadnú úlohu v rôznych nových a nových oblastiach použitia, ako sú snímanie, zobrazovanie a medicína. Cieľom tohto multidisciplinárneho projektu je spojiť jedinečné znalosti University Aalto v oblasti nanotechnológií s know-how spoločnosti nLight Oy v technológiách optických vlákien a laserov a vyvinúť vysokovýkonné stredne infračervené vláknové lasery. Model financovania Tandem poskytuje ideálnu platformu pre tento druh projektov zameraných na dosiahnutie rozsiahlych vplyvov.

Ako uviedol prof. Sun: „Bol som veľmi nadšený z tohto nového modelu financovania, ktorý zahŕňa jeden rok na univerzite a jeden rok v priemysle.“ Je to jedinečný a odlišný druh systému financovania v porovnaní s inými fínskymi a európskymi mechanizmami a je tak akurát pre naše potreby.“

Projekty zahŕňajú predkonkurenčný výskum, ktorý prinesie nielen dôležité vedecké výsledky, ale posilní aj fínsky priemysel a jeho kompetencie. V projektoch financovaných podľa modelu Tandem Industry Academic budú akademickí vedci s doktorátom pracovať jeden rok v akademickej partnerskej organizácii a ďalší rok užšie s obchodným partnerom.

Ako dodal Lauri Oksanen, predseda predstavenstva Fínskej nadácie pre vplyv na výskum: „Očakávame, že projekty budú inšpirovať pohyb nových znalostí a kompetencií v oboch smeroch a budú týmto spôsobom podporovať vedecké aj obchodné záujmy.“  

Finnish Research Impact Foundation (FRIF) je agentúra pre financovanie výskumu, ktorú na jar 2019 založila fínska vláda. Dostala počiatočný kapitál vo výške 60-miliónov EUR. Poslaním FRIF je podporovať vplyv špičkového fínskeho výskumu posilňovaním spolupráce medzi akademickou obcou a priemyslom.

Viac informácií o všetkých 11 financovaných projektoch

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.vaikuttavuussaatio.fi, zverejnené: 30. 8. 2021, autor: rpa