Francúzske národné centrum pre vedecký výskum (CNRS) a Španielska národná rada pre výskum (CSIC) vydali vyhlásenie k slobode výskumu.
Nezávislý výskum závisí od záruky jeho bezplatného vykonania. To sa dotýka najvážnejšej otázky ochrany základných práv výskumných pracovníkov.
Na celom svete však stále existuje veľa prípadov, ktoré dokazujú, že vedci sú kvôli svojim výskumným aktivitám konkrétne ohrození. Ich sloboda myslenia, prejavu a niekedy aj pohybu sú spochybňované a niekedy je ohrozená aj ich bezpečnosť.
Tieto porušenia sú zjavne v rozpore s medzinárodnými záväzkami. Sloboda výskumu podlieha mnohým zákonom alebo odporúčaniam, ktoré boli odhlasované v rôznych krajinách Európy alebo Organizáciou Spojených národov odporúčaním UNESCO o štatúte pedagogických pracovníkov z roku 1997.
Európa túto povinnosť preložila vytvorením rámcového programu, ktorý poskytuje výskumným pracovníkom možnosť vykonávať svoje činnosti a šíriť ich výsledky v podmienkach nezávislosti a vyrovnanosti. Rovnaký záväzok prijal aj Európsky parlament 29. novembra 2018 a európski ministri pre výskum prostredníctvom Bonnskej deklarácie o slobode vedeckého výskumu podpísanej 20. októbra 2020. V roku 2019 organizácia Aliancia vedy v Nemecku zverejnila dokument „Desať princípov slobody vedy“, ktorý zdôrazňuje, že osobitná sloboda vedy si vyžaduje zodpovednosť výskumníkov a výskumných inštitúcií za etické otázky, samoreguláciu a vedeckú integritu.
Preto sieť G6, ktorá združuje hlavné európske výskumné organizácie – Consiglio Nazionale delle Ricerche, Centre national de la Recherche Scientifique, Consejo Superior de Investigaciones Científicas, Asociácia nemeckých výskumných centier Helmholtz, Asociácia Leibniz, Spoločnosť Maxa Plancka – predstavuje 135 000 profesionálov, sa zaväzuje nepretržite k zásadám slobody výskumu.
Zdroj: https://sciencebusiness.net; CNRS; CSIC, zverejnené: 10.3.2021, autor: rpa