Kempelenov inštitút inteligentných technológií vznikol v septembri 2020. Je prvým súkromným inštitútom svojho druhu na Slovensku. Prepája výskumníkov v oblasti umelej inteligencie a ďalších oblastí s inovatívnymi firmami, ich potrebami a znalosťami.
Inštitút založil tím okolo bývalej dekanky FIIT STU Márie Bielikovej, aby nadviazal na predchádzajúcu výskumnú spoluprácu s privátnym sektorom a medzinárodnými výskumnými tímami. Dnes KInIT zamestnáva 29 výskumníkov a výskumníčok.
Cieľom inštitútu je zásadne zlepšovať kvalitu výskumných aktivít a vzdelávania, prepájať výskum s inováciami, a pomáhať tak v transformácii slovenskej ekonomiky smerom k odvetviam s vysokou pridanou hodnotou. Aj preto KInIT otvára doktorandské (PhD.) štúdium v spolupráci s Fakultou informačných technológií VUT v Brne.
Ako vysvetľuje motivácie inštitútu jeho generálna riaditeľka Mária Bieliková: „Chceme zvedavých ľudí, ktorým ukážeme, že aj zo Slovenska môžu robiť špičkový výskum a prepájať sa so svetom.”
Inštitút finančne podporujú firmy ESET, Tatra banka, Innovatrics, Seesame, Softec, Gerulata Technologies a individuálny donor Andrej Kiska ml.
Uchádzači o doktorandské štúdium môžu vyjadriť svoj záujem a prihlásiť sa do predkola prijímacieho konania do 20. apríla 2021.
Následne budú mať vybraní uchádzači mesiac na to, aby sa stretli so školiteľmi z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií, mentormi zo zahraničia, zástupcami firiem, dohodli si s nimi výskumné témy a lepšie spoznali inštitút zvnútra.
Úspešne „spárovaní” uchádzači si napokon podajú prihlášku na doktorandské štúdium na Fakulte informačních technologií VUT v Brne, v partnerstve s ktorou inštitút svoje doktorandské štúdium prevádzkuje.
V poslednom kole sa rozhodne, ktorí z nich sa stanú doktorandmi inštitútu.
Doktorandi Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií budú pracovať na plný úväzok v inštitúte, kde budú v rámci svojho zamestnania naplno skúmať a študovať.
Zároveň budú vedení ako externí doktorandi FIT VUT. Absolventi získajú diplom z FIT VUT.
Samotné doktorandské štúdium sa začne 1. septembra 2021.
Témy dizertačných prác, termíny, kontakty a ďalšie podrobnosti sú na www.kinit.sk.
Doktorandov povedú top výskumníci aj zo zahraničia
Okrem výskumného tímu KInIT budú doktorandov viesť aj viacerí mentori pôsobiaci na špičkových zahraničných univerzitách a vo výskumných tímoch technologických firiem.
Ako uviedla Bieliková: „Sme radi, že cez Kempelenov inštitút inteligentných technológií môžu Slováci v zahraničí – a nielen oni – prinášať špičkový výskum naspäť domov.”
Medzi externými mentormi inštitútu sú aktuálne:
Peter Brusilovsky, expert na modelovanie používateľov a personalizáciu z University of Pittsburgh (h-index 76),
Branislav Kveton, expert na strojové učenie z Google Research (h-index 30),
Jana Košecká, expertka na počítačové videnie z George Mason University (h-index 47),
Peter Richtárik, expert na strojové učenie z King Abdullah University of Science and Technology (h-index 43),
Martin Takáč, expert na strojové učenie z Lehigh University (h-index 27),
Peter Tiňo, expert na strojové učenie z University of Birmingham (h-index 36).
Firmy priamo zapojené do výskumu
Inštitút chce doktorandov pripravovať najmä pre prax a prácu v inovatívnych firmách. Tie totiž dokážu slovenskú ekonomiku potiahnuť k odvetviam s vysokou pridanou hodnotou.
Ako vysvetľuje M. Bieliková: „Rada by som demýtizovala predstavu o absolventoch doktorandského štúdia. Ich miesto je nielen v akademickom prostredí. Dnes, keď inteligentné technológie vyžadujú komplexné riešenia, nájdu títo absolventi uplatnenie najmä v praxi.” Ako ďalej dodáva Bieliková: „Zároveň základný výskum a jeho výsledky môžu byť prínosom aj pre firmy, najmä keď firmy poskytnú svoje dáta a doménové znalosti. Tým podporia nielen rozvoj talentu, ale aj vznik nových poznatkov a ich neskorší transfer práve vo svojej oblasti.”
Do doktorandského štúdia budú priamo zapojené štyri slovenské inovatívne firmy, a to ESET, Luigi’s Box, Sféra a Softec. Tie obohatia školiace tímy niektorých doktorandov o svojich expertov, poskytnú im zaujímavé dáta z ich domény. Celá téma bude orientovaná na riešenie výskumného problému s presahom do firemného prostredia tak, ako to bežne funguje v zahraničí.
Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk; https://kinit.sk, zverejnené: 4.3.2021, autor: rpa