Známy slovenský vedec Pavol Čekan oznámil, že LAMP testy sú už schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Testy sú mimoriadne efektívne, dá sa povedať, že sú rýchle ako antigénové a citlivé ako PCR. Testovať novou metódou by sa mohlo začať už čoskoro.
Ako informoval vedec Čekan: „Dnes sme dostali ďalšiu z dobrých správ od Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Potvrdil nám citlivosť našich nových LAMP testov a získali sme IVD certifikát.“ Znamená to teda, že Slovensko by už čoskoro mohlo testovať práve týmito testami.
Testy sú mimoriadne efektívne, sú slovenské
Podľa slov Čekana sú testy mimoriadne efektívne. Nielenže sú rýchle, ale presnosťou sa približujú k PCR testom. „Nie, neodchádzame od PCR-testov, ale LAMP testy v sebe kombinujú citlivosť blížiacu sa k PCR-testom, a jednoduchosť a rýchlosť vyhodnotenia vzoriek blížiace sa k Ag testom.“
Za novým typom testov stoja práve slovenskí vedci. Ako uviedol Čekan: „Kus práce odviedol opäť nielen celý tím v MultiplexDX International, ale aj tím Borisa Klempu z BMC SAV pri validácii testov a tím Aleny Koščálovej a Peter Sabaka z kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB pri kloktacích odberoch.“
Slovenské testy už využili aj v zahraničí. Slovenská vláda o ne najprv veľký záujem neprejavovala. „Práve pre nižšie nárok na technické vybavenie a odbornosť personálu, ktorý vzorky vyhodnocuje, použili LAMP testy napríklad aj v anglickom Liverpoole pri pilotnom plošnom testovaní minulý rok alebo sa používajú ako mobilné testovanie využívajúc minibus vo Viedni.“
Na LAMP testy upozornil vedec Čekan už v minulosti
Ďalší test, ktorý Čekan navrhuje pre červené okresy, je test LAMP. Je pomerne presný a mobilný, nevyžaduje laboratórium a dokonca ani výter. Jeho nevýhodou je, že ho na Slovensku nemáme. Ako dodal biochemik Čekan: „LAMP sa už validuje na pacientských slinách. Bude skoro.“ Uplatnil by sa v regiónoch, ktoré ešte nemajú veľa prípadov, ale ich počet rýchlo rastie.
Ako upozorňuje Pavol Čekan: „Na to, aby to fungovalo, aby sa aj metodika/stratégia testovania prispôsobovala epidemiologickej situácii v regiónoch, treba: 1. štandardizovať PCR testovanie na Slovensku; 2. dovalidovať zvyšné testy; 3. mať dostatok finančných prostriedkov, aby sa tento systém dal efektívne udržiavať.“ Ako na záver dodal Čekan: „O tom, ako by takýto semafor testov pomohol v boji proti pandémii, nie je ani diskusia. Zostáva len jedna otázka. IDEME TO SPRAVIŤ?“
Zdroj: https://www.startitup.sk, zverejnené: 26.2.2021, autor: rpa