Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenský tím robotikov vo finále súťaže KUKA Innovation Award 2020

Vedecké tímy z celého sveta sa prihlásili do súťaže KUKA “Medical Robotics Challenge”. Medzinárodná, nezávislá porota vybrala päť najlepších tímov. Medzi nimi aj slovenský tím SAHARRA zo Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave.

V hlavnej úlohe lekársky robot

Svoje koncepcie zrealizovali vedecké tímy pomocou lekárskeho robota LBR Med. Ide o prvý robotický komponent, ktorý má osvedčenie pre integráciu do zdravotníckeho zariadenia.  

Na virtuálnom veľtrhu virtual.MEDICA v termíne od 16. do 19. novembra 2020 finalisti predstavili svoje koncepty medzinárodnému publiku odborníkov a porote ceny Innovation Award. Výhercom KUKA Innovation Award 2020  a sumu 20 000 EUR si odniesol tím HIFUSK z talianskej Scuola Superiore Sant’Anna.

Význam lekárskej robotiky neustále rastie

V tomto roku bolo medzinárodnej odbornej porote KUKA Innovation Award doručených viac ako 40 vedeckých nápadov – čo je nový rekord. “To dokazuje, že heslo, Medical Robotics Challenge ‘padlo na úrodnú pôdu. Význam lekárskej robotiky stále rastie “, hovorí viceprezident pre podnikový výskum v spoločnosti KUKA.

Ocenenie sa udeľuje už po siedmy krát. Cieľom je urýchliť inovácie v oblasti robotickej automatizácie a posilniť prenos technológií z výskumu do priemyslu. Súťaž je určená pre vývojárov, absolventov a výskumné tímy z firiem alebo univerzít.

5 finalistov súťaže KUKA Innovation Award 2020


1. Tím SAHARRA – Slovenská Technická Univerzita, Bratislava, Slovensko

Pri odstraňovaní chĺpkov laserovými lúčmi vysoko koncentrované svetlo preniká až do hĺbky vlasového vačku (folikulu). Tam je laserové svetlo absorbované pigmentmi folikulu chĺpkov a dochádza k excesívnej tvorbe tepla. Teplo poškodzuje folikul a zabraňuje budúcemu rastu chĺpkov.

Tím SAHARRA vyvíja robotickú aplikáciu, ktorá má za cieľ zlepšiť presnosť a rýchlosť ošetrenia. Navigačný systém v kombinácii s robotom LBR Med na tento účel presne určí, aké oblasti si vyžadujú ošetrenie. Týmto spôsobom sa zabráni zbytočnému dvojitému ošetreniu.

2. Tím CoNeeBot – Technická univerzita Hamburg, Nemecko

Ihly sú dôležitými nástrojmi na implementáciu minimálnych invazívnych výkonov, ako napríklad Biopsiou (lekársky zákrok, pri ktorom sa odoberá z tela človeka vzorka tkaniva). Metódy podporované obrazom a robotika sú už dlho predmetom výskumu na podporu presného polohovania ihly.

V tejto súvislosti išlo doteraz prevažne o robotické vyrovnávanie ihly smerom k danému cieľu. Následnou úlohou lekára je naviesť ihlu priamo do cieľa. Táto úloha je sťažená deformáciami mäkkého tkaniva a ohnutím ihly pri zavádzaní.

Cieľom tímu CONEEBOT je vyvinúť inteligentnú ihlu, ktorá rozpozná konkrétne prostredie, spojiť ju s robotom a tak podporiť lekára pri správnom polohovaní ihly.

3. Tím HIFUSK – Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Taliansko

Fokusovaná ultrazvuková chirurgia (FUS) predstavuje neinvazívnu terapeutickú metódu, ktorá má potenciál radikálne zmeniť liečbu rakoviny. Terapiu je možné vykonávať ambulantne, zaobíde sa bez rezov a teda aj bez následných jaziev.

Táto metóda má však obmedzenú flexibilitu a môže byť vykonávaná iba pomocou lekárskeho zobrazovania. Doplnením tejto terapie o robota LBR Med je možné dosiahnuť oveľa väčšej flexibility a kontroly.

4. Tím RAOCT – Duke University, Durham, USA

Vyšetrenie oka môžu často vykonávať iba oční lekári. Veľmi sľubnou technológiou je pri tom optická koherentná tomografia (OCT).

Hoci je táto skenovacia metóda považovaná za štandardnú technológiu pre rad očných ochorení, akými sú napríklad glaukómové ochorenie alebo diabetická retinopatia, jej ovládanie môžu vykonávať len vysoko kvalifikovaní odborní pracovníci.

S cieľom zlepšiť dostupnosť tejto technológie má robotická technológia prispieť k automatizácii tomografu, k jeho lepšiemu vyrovnávaniu a k zjednodušeniu jeho ovládania.

5. Tím SpheriObot – Shanghai Jiaotong University Affiliated Sixth People’s Hospital, Shanghai Jiao Tong University, Shanghai Electric Group, Čína

Počet pacientov s bedrovými ťažkosťami je vysoký, a to aj medzi mladšími ľuďmi. Tradičnou liečebnou metódou v prípade dysplázie bedra, t.j. nesprávneho vývoja kĺbovej jamky, je takzvaná periacetabulárna osteotómia panvy (PAO).

Za týmto pojmom sa skrýva metóda, pri ktorej je panva niekoľkými rezmi vyrezaná a premiestnená. To môže mať za následok poškodenie nervov alebo krvného obehu.

Tím z Číny vyvíja robotický systém, ktorý je schopný pomocou špeciálnej píly cielene premiestniť pánvu, a to v niekoľkých málo krokoch. To môže zvýšiť presnosť operačnej metódy a tak znížiť riziko chirurgickej traumy.

Zdroj: https://www.automatizacia365.sk, zverejnené: 1.12.2020, autor: rpa