Spoločnosť Tachyum 24. novembra 2020 ohlásila vstup do konzorcia I4DI (Innovations for Digital Infrastructure), ktoré pracuje na projekte slovenského Národného superpočítačového centra (NSC). Za spoločnosťou Tachynum stojí Slovák Radoslav Danilák, inžinier s viac než 20-ročnými skúsenosťami s návrhom hardvéru v USA (Toshiba či Nvidia).
Okrem firmy Tachyum sú zakladajúcimi členmi I4DI aj spoločnosti Towercom a PosAm. Partnermi konzorcia bude Slovenská akadémia vied (SAV) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).
Vďaka avizovanej spolupráci má na Slovensku vzniknúť „najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou“ na svete, tvrdí Tachyum. Konkrétnejšie informácie o výkone alebo technickej špecifikácii ale neuvádza.
Nateraz vieme len to, že počítač postavia na procesore Prodigy, ktorý Danilákov tím vyvíja. Do masovej výroby má zamieriť v roku 2021, pričom sľubuje vysoký výkon pri niekoľkonásobne nižšej spotrebe energie.
Výhodou nového superpočítača má byť jeho univerzálnosť, ktorú má zaručiť práve slovenský procesor. Zariadenie by vďaka nemu malo podporovať dynamické prepínanie medzi rozdielnymi typmi úloh pre dátové centrá, umelú inteligenciu a vysokovýkonné počítanie (HPC – high performance computing).
Ako avizuje Tachyum: „Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľné AI, všeobecné AI, bio AI a neurónové siete, ako aj bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme.“
Firma očakáva, že do konzorcia sa čoskoro pridajú aj iné spoločnosti z technologickej oblasti, napríklad dátových úložísk, sietí, softvéru či telekomunikačných služieb.
Danilák hovorí o predpoklade, že v nasledujúcom desaťročí bude polovica rastu svetového HDP pochádzať z AI. Preto tvrdí, že „je požiadavkou vyvinúť superpočítačové kapacity, ako je NSC, aby sme podporili nielen rozvoj Danube Valley, ale Európsku úniu ako celok“.
Vzor pre ostatných
Ako uvádza Tachyum: „Očakáva sa, že NSC bude prevádzkovať najrýchlejšie superpočítače pre umelú inteligenciu na svete a pomôže vyriešiť výzvy, ako zabezpečiť dátovú a technologickú suverenitu EÚ.“
Odvoláva sa na oficiálne dáta, podľa ktorých EÚ využíva 30 % celosvetových superpočítačových zdrojov, no priamo na jej území sa nachádza len 5 % z nich.
Konzorciom vyvinuté dátové centrá tak majú slúžiť ako akýsi podklad pre vznik ďalších – napríklad budúci vládny cloud i komerčné cloudové iniciatívy.
Tachyum sľubuje, že ročné prevádzkové náklady dátových centier a superpočítačov klesnú až štvornásobne.
Na čo nám bude dobrý?
O pláne vybudovať Národné superpočítačové centrum na báze partnerstva medzi štátom a súkromným sektorom, informoval vo februári 2020 v rozhovore Radoslav Repa, riaditeľ sekcie digitálnej agendy vtedajšieho Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, predchodcu dnešného MIRRI. Repa avizoval, že finálnym dokončením slovenského superpočítača sa počíta až o desať rokov.
Ako popísal Repa zámer, s akým NSC vzniká: „Chceme mať jeden z najvýkonnejších superpočítačov, ktorý bude prispôsobený potrebám aj slovenského trhu a zabezpečí konkurencieschopnosť podnikov, aby si mohli testovať svoje výrobky pred uvedením na trh v našom prostredí. Toto je kľúčový cieľ.“
Vysvetlil, že súčasný superpočítač Aurel, ktorý prevádzkuje SAV už výkonovo ani technologicky nestačí a neoplatí sa do neho viac investovať. Nové zariadenie by malo Slovensko vrátiť na mapu krajín s relevantnou technológiou na trhu HPC.
Zdroj: https://zive-aktuality-sk, zverejnené: 26.11.2020, autor: rpa