Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenská spoločnosť AXON Neuroscience otestovala terapeutické protilátky na živom koronavíruse

testovanie na koronavírus

Slovenská biotechnologická firma AXON Neuroscience úspešne otestovala terapeutické protilátky na živom koronavíruse SARS-Cov-2. Našla tak veľmi účinný základ lieku na ochorenie COVID-19. Tento zásadný objav sa im podaril počas toho, ako vyvíjali vakcínu proti tomuto vírusu.

Tento objav je doslova prevratný, keďže efektívne liečivo výrazne zredukuje počet pacientov v nemocniciach. Ak by sa AXONu podarilo vytvoriť liek, ktorý by zvrátil priebeh ochorenia COVID-19, nemuseli by sme sa báť ani preplnených nemocníc. Práve nedostatok lôžok je strašiakom všetkých štátov a z tohto dôvodu musia milióny ľudí znášať niekedy veľmi tvrdé opatrenia.

Hľadali vakcínu, našli liek

Počas vývoja vakcíny COVIDAX proti infekčnému ochoreniu COVID-19, sa firme Axon Neuroscience podarilo vytvoriť protilátky, ktoré dokážu efektívne zabrániť množeniu vírusu SARS-CoV-2, informuje firma. Prostredníctvom protilátok, ktoré ukázali svoju účinnosť v niekoľkých nezávislých testovaniach, sa týmto vedcom podarilo „hacknúť vírus“, teda zmapovať zraniteľné miesta vírusu, ktoré sú dostupné pre imunitný systém.

Túto technológiu je potom možné využiť ako liečivo. Spoločnosť zatiaľ neotestovala protilátky na pacientoch, no ak to bude fungovať, môže to úplne zmeniť spôsob, akým pristupujeme k pandémii.

Ako povedal Michal Fresser, výkonný riaditeľ Axonu: „Koncept našej firmy je založený na nezávislom výskume, ktorý nepodlieha trendom, ale kráča svojou vlastnou cestou. Aj vďaka tomu môžeme s radosťou oznámiť, že sa nám podarilo identifikovať protilátky, ktoré môžu mať terapeutický efekt u pacientov s potvrdeným COVID-19. Okrem vakcíny COVIDAX je našou ambíciou priniesť na trh aj liečivá, ktoré by dokázali zastaviť, alebo zmierniť infekčné ochorenie COVID-19. To by výrazným spôsobom odľahčilo zdravotný systém, ktorý je oblasťou najkritickejšie zasiahnutou pandémiou. Náš projekt sme sa rozhodli otvoriť bežným investorom cez investičnú webstránku (www.covidax.eu), pretože tak ako doteraz, chceme budovať slovenskú vedu nezávisle od politického tlaku a nadnárodných spoločností.“

Ako to funguje

Ak by sme vysvetlenie nového „lieku“, teda skôr jeho bázy zjednodušili, mohli by sme povedať, že ACmab1 (COVIMAX) má protilátky, ktoré dokážu zasiahnuť kľúčové časti vírusového S-proteínu. Tento proteín, známy aj ako „spike“ proteín tvorí „korunku“ vírusu (z latinčiny- corona). Vírus ho používa na interakciu s tkanivom človeka, aby sa mohol množiť a toto tkanivo ničiť. To spôsobuje typické príznaky COVID-19. 

Ešte zjednodušene povedané, protilátky ničia práve túto korunku, čo zabraňuje vírusu, aby sa množil a robil v tele neplechu. Ochorenie postupuje vtedy, keď sa vírus množí a používa na to práve ľudské tkanivo, najmä v pľúcach. Novinka ACmab1 zabraňuje práve tomuto. Vírus sa nemnoží a aj keď ho hostiteľ má, nemusí pociťovať príznaky.

Skúška človekom ešte len príde

Ako hovorí Norbert Žilka, vedecký riaditeľ Axonu Norbert Žilka: „Počas vývoja vakcíny sa nám podarilo pripraviť protilátky, ktoré sme používali na mapovanie zraniteľných miest vírusu COVID-19. Niektoré z nich dokázali kompletne eliminovať vírus a preukázali tak svoj terapeutický potenciál. Ich účinnosť sme potvrdili v niekoľkých ďalších koncepčne odlišných testoch, ktoré sme vyvinuli na našom pracovisku. V ďalšom kroku sa sústredíme na proces humanizácie a následne by sme začali výrobný proces. Tieto kroky sú nevyhnutné pre začiatok klinického skúšania.“

Testovanie protilátok prebieha na pracovisku Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, kde sa účinnosť vybraných kandidátových protilátok skúša priamo na živom víruse SARS- CoV-2, ktorý sa množí na bunkových kultúrach. Výsledky týchto testov ukázali, že protilátky dokázali účinne zabrániť interakcii vírusu s hostiteľskou bunkou a zamedziť tak jeho množeniu.

Ako uviedol Boris Klempa, virológ Biomedicínskeho centra SAV: „Pri tejto spolupráci využívame test, ktorý sa označuje ako Plak-redukčný neutralizačný test. Test musí prebiehať v našom špecializovanom laboratóriu z úrovňou biologickej bezpečnosti 3 (BSL3), keďže pracujeme priamo s infekčným vírusom SARS-CoV-2, konkrétne našim izolátom BMC5.“

„Štúdia prebieha v striktne zaslepenom móde, takže od kolegov dostávame len očíslované vzorky, ktoré následne vyhodnocujeme z hľadiska ich schopnosti neutralizovať vírus, teda schopnosti zabrániť vírusu v infekcii buniek. U viacerých takýchto zaslepených vzoriek sme pozorovali veľmi jednoznačnú neutralizačnú aktivitu,“ dodal Klempa.

Podobný liek už existuje

Vedci sa snažia čo najskôr dostať medzi ľudí vakcínu proti novému koronavírusu, no zároveň hľadajú efektívne liečivá, ktoré by predišli rozvinutiu ťažkej pľúcnej formy COVID-19, zápalom pľúc a napokon aj úmrtiu pacienta. Hoci ťažkou formou COVID-19 trpí iba malé percento nakazených, pri vysokých počtoch infikovaných sa nemocnice plnia veľmi rýchlo. Chorí totiž ležia v nemocnici aj celé týždne.

Jedným zo sľubných liekov je experimentálny prípravok od firmy Regeneron Pharmaceuticals. Tento liek nedávno schválila americká FDA na núdzové použitie. Je to liek, ktorý nasadili aj americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Výrobca však liek neodporúča pacientom, ktorí už majú ťažký priebeh ochorenia. Podávať by sa preto mal v počiatočných štádiách infekcie pri prvých príznakoch osobám, u ktorých je predpoklad, že budú mať ťažký priebeh pľúcnej formy choroby. 

Prípravok s obsahom protilátok REGN-CoV2 vyvinutý americkou spoločnosťou Regeneron Pharmaceuticals je „protilátkovým kokteilom“ určeným na vyvolanie rezistencie voči koronavírusu SARS-CoV-2, spôsobujúcemu ochorenie COVID-19. Má zabrániť naviazaniu vírusu na bunky a jeho replikácii a zároveň má umožniť imunitnému systému, aby začal vírus likvidovať.

Stále hľadajú vakcínu

Axon Neuroscience je biotechnologická spoločnosť v štádiu klinického skúšania a priekopník vo vývoji peptidových vakcín proti dosiaľ neliečiteľným ochoreniam mozgu. Spoločnosť bola založená v roku 1999 a dnes má najväčší tím špecializujúci sa výlučne na vývoj peptidových vakcín proti Alzheimerovej chorobe na svete. Vedecké štúdie členov tímu firmy Axon boli publikované v špičkových vedeckých časopisoch ako Lancet Neurology alebo Neurology.

Popredná vakcína firmy Axon, AADvac1, je klinicky najpokročilejšou vakcínou vo vývoji, ktorá je určená na liečbu a prevenciu Alzheimerovej choroby. Koncom roka 2019 Axon úspešne ukončil II. fázu klinického skúšania AADvac1 na takmer 200 pacientoch s Alzheimerovou chorobou. Viac ako 80 % liečených pacientov s Alzheimerovou chorobou preukázalo vynikajúcu imunitnú odpoveď. Vakcína stimulovala produkciu veľkého množstva protilátok. Terapia dokázala spomaliť proces neurodegenerácie u liečených pacientov, takmer o 60 %. Vakcína AADvac1 bola bezpečná a dobre tolerovaná pacientami.

Vďaka rozsiahlym vedomostiam a desiatkam rokov práce na vývoji imunoterapeutík, sa Axon rozhodol rýchlo reagovať na svetovú pandémiu a vytvoriť novú peptidovú vakcínu proti COVID- 19 a tiež protilátky s potenciálne terapeutickým účinkom.

Zdroj: https://www.startitup.sk, zverejnené: 23.11.2020, autor: rpa