Takmer 200 podujatí, tisícky vzhliadnutí na Youtube, 26 zapojených inštitúcií a organizácií. Týždeň vedy a techniky (TVT) bol v roku 2020 do veľkej miery online. Výhodou je to, že prostredníctvom záznamov z prednášok, workshopov či konferencií tak vlastne pokračuje ďalej.
Príprava TVT 2020 bola sťažená neustále sa meniacou situáciou spôsobenou pandémiou nového koronavírusu a s tým spojenými opatreniami, napokon sa ale veľká časť organizátorov podujatí rozhodla neriskovať a presunúť svoj program do online priestoru.
Ako konštatuje Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v CVTI SR: „Táto zmena so sebou priniesla komplikácie, nakoniec sme to však zvládli na výbornú. Okrem toho sa tešíme aj z toho, že vďaka online prostrediu máme šancu osloviť väčšie publikum v dlhšom časovom horizonte. Inými slovami, naše prednášky, ktoré sú online, si môže pozrieť viac ľudí a nestane sa, že by ich niekto zmeškal, lebo mu nevyhovuje termín alebo si nestihol rezervovať miesto. Záznamy z Youtubu nezmiznú a takto sa k nim môže dostať ešte viac ľudí ako v minulosti.“
Do Týždňa vedy a techniky sa tento rok zapojilo 26 inštitúcií a organizácií, ktoré okrem iného zorganizovali a zorganizujú 79 prednášok, 26 konferencií, 20 workshopov a 19 seminárov. Spolu sa v rámci TVT konalo (a koná, niektoré ešte prebiehajú) 193 podujatí.
15 videí, 4 podcasty
Ako hovorí Matej Pok, vedúci oddelenia audiovizuálnej tvorby: „Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky sme v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) pripravili 15 videí a štyri vydania podcastových špeciálov. Počas celého týždňa sme zaznamenali nárast návštevnosti na kanáli Youtube CVTI SR o 38 percent a celkový počet hodín sledovania bol 430 hodín.“ Dodáva, že najsledovanejším videom bola prednáška Jána Bakoša v rámci podujatia Pondelok s neurológiou, ktorá má do dnešného dňa 937 vzhliadnutí. Z podcastových špeciálov pripravených pri príležitosti TVT má doteraz najväčšiu počúvanosť (343 vypočutí) rozhovor s Jozefom Beňuškom s názvom Bez experimentov sa fyzika učiť nedá.
CVTI SR zorganizovalo počas TVT 4 podujatia. Okrem tlačovej konferencie a dvoch prednášok pod názvom Pondelok s neurológiou sa prostredníctvom online streamu konal aj Festival vedeckých filmov (FVF), ktorým rezonovala téma svetelného znečistenia. Prvým streamovaným filmom bol nemecký dokument Temná strana svetla z roku 2009, po ktorom nasledovala moderovaná diskusia s vedúcim Katedry živočíšnej fyziológie a etológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave prof. RNDr. Michalom Zemanom, DrSc. a pracovníkom Ústavu zoológie SAV Mgr. Marekom Semelbauerom, PhD.
V rámci FVF sa konala aj premiéra autorského filmu režiséra Mateja Poka z produkcie CVTI SR, v ktorom sa spolu s odborníkmi zaoberá problémom stavu svetelného znečistenia na Slovensku. V diskusii po filme spolu túto problematiku rozoberali astronóm a astrofyzik doc. RNDr. Juraj Tóth, PhD. z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie so zameraním na malé telesá slnečnej sústavy a MUDr. Martin Kucharík, primár neurológie, ktorý pôsobí v Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE).
CVTI SR aj tento rok pri príležitosti TVT vyhlasovalo výtvarnú a grafickú súťaž. Témou tohto ročníka bol výrok: „Vedci, superhrdinovia dnešných dní.“ Do súťaže sa v oboch kategóriách tento rok zapojilo 94 škôl a porota vyberala víťazov z 300 diel.
Prednáškový cyklus CVTI SR s názvom Pondelok s neurológiou bol tento rok zaostrený na tému mozgu a jeho funkcií. Doobeda prednášal vedúci oddelenia neurovied Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV RNDr. Ján Bakoš, PhD. o vývine ľudského centrálneho nervového systému. Poobede prednášal neurológ MUDr. Martin Kucharík o poruchách spánku a ich vplyve na dlhodobý zdravotný stav.
Vedu podporujeme celoročne
TVT 2020 sa niesol v znamení online priestoru. Prednášky, konferencie a workshopy, ktoré by sa inokedy konali v aulách či prednáškových miestnostiach, priestoroch knižníc a podnikov, sa museli presunúť na monitory a displeje. Okrem samotných podujatí CVTI SR preto pripravilo pri tejto príležitosti aj špeciálne publikácie. Prvou je špeciálne nepredajné vydanie časopisu Quark a druhou je e-brožúra vedanadosah.sk.
Ako uzatvorila Andrea Putalová: „Sedemnásty ročník Týždňa vedy a techniky prebehol v neľahkom čase prebiehajúcej pandémie nového koronavírusu, počas ktorej si každý o niečo viac uvedomil dôležitosť vedy. V NCP VaT je popularizácia našou pracovnou náplňou, zo zvýšeného záujmu sa preto tešíme. Na druhej strane si však uvedomujeme, že záujem o vedu a jej podpora by nemala byť sezónnou záležitosťou. Týždeň vedy a techniky bol vždy tak trocha „vedeckými Vianocami“ a my sme nesmierne radi, že „darčeky“ v podobe krásnych online výstupov pomáhajú tvoriť hodnoty, ktoré majú zmysel.“
Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 19.11.2020, autor: rpa