Pavol Cekan a vedci zo spoločnosti MultiplexDX International vyvinuli nový diferenciálny test, ktorý dokáže rozlíšiť COVID-19 a chrípku. Vďaka svojej senzitivite sa radí medzi najlepšie takéto testy na trhu. Keďže test získal aj potrebnú certifikáciu, čoskoro bude zaradený do používania.
Ako uviedla spoločnosť MultiplexDX: „Boj s druhou vlnou koronavírusu môže skomplikovať príchod chrípkovej sezóny. Vzhľadom na podobné príznaky ochorení bude kľúčové odlíšiť pacientov s klasickou chrípkou od tých s koronavírusom.“
Základom je test na koronavírus
„Slovenský test na odlíšenie týchto ochorení vyvinula MultiplexDX a Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR. Vývoj rozlišovacieho testu podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja,“ dopĺňa MultiplexDX.
Počas chrípkovej sezóny bojuje na Slovensku s akútnym respiračným ochorením viac ako milión Slovákov. Slovenskí vedci sa preto rozhodli vyvinúť dostupný test, ktorý by dokázal rozlíšiť sezónnu chrípku od COVID-19. Základom zostáva ešte na jar 2020 vyvinutý RT-qPCR test na COVID-19, avšak s viacerými inováciami.
Ako vysvetlil Pavol Čekan CEO spoločnosti MultiplexDX: „Výrazne sme zvýšili citlivosť nášho testu, samozrejme, rozšírili jeho záber aj na sezónne chrípkové vírusy, ale zároveň aj zjednodušili manipuláciu s testom.“ Nový postup výroby umožní aj prevoz testov pri izbovej teplote, čo výrazne zjednoduší logistiku dodávky, uskladnenie testov, ale aj ich samotné používanie.
Pomôže v chrípkovej sezóne
Rozlišovacie testy budú dôležité najmä pri súbežnom výskyte týchto príznakmi veľmi podobných ochorení. Ako vysvetľuje MultiplexDX: „Ak test ukáže negatívne výsledky pre COVID-19 a zároveň pozitívne výsledky pre chrípku, máme aj väčšiu istotu, že nepúšťame do ulíc falošne negatívneho pacienta, čo je najväčším prínosom tohto typu testov pre boj s koronavírusom.“ Ďalej dodáva, že keďže vírus chrípky je mimoriadne variabilný, spôsobuje to ťažkosti nielen pri vývoji vakcíny, ale aj pri diagnostike.
Nový test bude fungovať na chrípkové kmene typu A aj typu B. Ako uzavrel Pavol Čekan: „Jedine efektívne, rýchle a široko dostupné testovanie nám môže pomôcť zabrániť opätovnému vypnutiu ekonomiky a s tým spojeným dopadom na príjmy slovenských rodín.“
Zdroj: DNA ERA; https://www.startitup.sk, zverejnené: 12.11.2020, autor: rpa