Aké by mali byť priority EÚ a vlád jednotlivých štátov pri podpore tech startupov v regióne strednej a východnej Európy (CEE)? Prečítajte si publikovanú správu GLOBSEC Policy Institute.
Európsky technologický ekosystém konečne dospieva. Rok 2020 sa vyznačoval rekordným množstvom rizikového kapitálu nalievaného do európskych spoločností počas prvého štvrťroka. Vo februári 2020 spoločnosť OTB Ventures, popredný fond rizikového kapitálu špecializovaný na investície do technologických spoločností v strednej a východnej Európe, oznámila založenie svojho technologického fondu pre rýchly rast s viazanosťou 92,4-milióna EUR. Tento fond je najväčším fondom rizikového kapitálu v strednej a východnej Európe a podporili ho medzinárodní inštitucionálni investori vrátane Európskeho investičného fondu (EIF). V tejto súvislosti by startupový ekosystém strednej a východnej Európy mohol dospieť do svojej zlatej éry, vďaka veľkému technickému talentu a nižším mzdovým a životným nákladom (v porovnaní so západnou Európou a USA), vďaka ktorým bude región atraktívny pre zakladateľov aj investorov.
Do roku 2019 vzniklo z regiónu strednej a východnej Európy 12 jednorožcov (unicorns) v celkovej hodnote 30-miliárd EUR a väčšinou boli založené v Estónsku, Poľsku a Rumunsku. Aby sme vymenovali niekoľko úspešných príbehov z tohto regiónu, medzi hviezdy tohto regiónu patria Avast (Česko), Prezi (Maďarsko), UiPath (Rumunsko), Skype a TransferWise (založili Estónci).
Vďaka zrýchleniu digitálnej transformácie v podnikoch a vládach vyvolaného COVID mohli niektoré segmenty začínajúceho sveta skutočne prežiť svoje najlepšie roky, najmä tie zamerané na automatizáciu procesov, vzdialenú spoluprácu, online bezpečnosť a elektronické zdravotníctvo. Na druhej strane sa očakáva, že pandémia bude mať významný vplyv na dohody v ekosystéme a na toky amerického kapitálu do európskych technologických spoločností. Otázne v regióne strednej a východnej Európy je to, aké sú najsľubnejšie príležitosti pre podnikateľov v oblasti technológií, ktoré vyplývajú zo súčasnej situácie na trhu? Ktoré prekážky ešte len musia vyriešiť podnikatelia aj tvorcovia politík? Aké by mali byť súčasné priority EÚ a národných vlád pri podpore technologických startupov v strednej a východnej Európe, aby im pomohli prosperovať?
THE FUTURE OF TECH STARTUPS IN CENTRAL & EASTERN EUROPE
Zdroj: GLOBSEC, zverejnené: 2.11.2020, autor: rpa