Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci vítajú nemecký tlak na akademickú slobodu

Bonn Declaration German Push

Osem členských štátov podpísalo vyhlásenie o akademickej slobode, ktoré vypracovalo nemecké predsedníctvo Rady EÚ na stretnutí ministrov pre výskum a vysokoškolské vzdelávanie v Bonne.

Bonnskú deklaráciu o slobode vedeckého výskumu podpísalo osem ministrov pre výskum, ktorí sa stretnutia osobne zúčastnili, zatiaľ čo ostatní, ktorí sa ho zúčastnili online, sa ho zaviazali podpísať. Podľa vyhlásenia sa ministri pre výskum dohodli na zavedení „efektívnejších“ monitorovacích nástrojov na zabezpečenie slobody vedeckého výskumu.

Ako sa uvádza vo vyhlásení: „Budeme pozorne sledovať vytvorenie systému monitorovania akademickej slobody v európskom priestore vysokoškolského vzdelávania a posúdime jeho dôsledky pre výskum, najmä pokiaľ ide o potenciálne ukazovatele a metódy monitorovania a ich význam pre monitorovanie slobody vedeckého výskumu v rámci Európskeho výskumného priestoru.“

Nemecký tlak na celoeurópsky záväzok k akademickej slobode prichádza čoskoro po tom, čo Európsky súdny dvor (ESD) rozhodol, že kontroverzný zákon o vysokoškolskom vzdelávaní zakazujúci zahraničným univerzitám bez sídla v ich domovských krajinách udeľovať tituly v Maďarsku je nezákonný.

Stredoeurópska univerzita (CEU), ktorá pôsobila v Budapešti viac ako 20 rokov s dvojitou akreditáciou v USA a Maďarsku, stratila právo vydávať diplomy akreditované v USA a v dôsledku toho bola nútená zriadiť nový kampus vo Viedni.

Ako uviedol Antonio Loprieno, prezident Európskej federácie akadémií vied a humanitných vied (ALLEA) pre Science | Business: „Bonnská deklarácia je dôležitým krokom správnym smerom. Európska vedecká komunita v nedávnej minulosti prekonala zjavné porušovanie akademickej slobody.“

Prípad CEU v Maďarsku

Prípad CEU sa natiahol viac ako tri roky a v čase, keď ESD rozhodol proti maďarskej vláde, univerzita otvorila kampus vo Viedni.

Od roku 2017 je Maďarsko kľúčovým bojiskom akademickej slobody. Nie dlho potom, čo maďarský parlament hlasoval za to, aby prinútil Maďarskú akadémiu vied previesť svoje výskumné ústavy pod dohľad nad Eötvös Loránd Research Network, novou agentúrou riadenou priamo vládou.

Začiatkom roku 2020 vláda vymenovala nové vedenie na Vysokej škole divadelných a filmových umení, čo viedlo študentov k obsadeniu univerzitných budov a na protest proti vymenovaniu kancelára a prorektorov, ktorí sú blízkymi spojencami predsedu vlády, samozvaného. Kresťansko-nacionalistický. Maďarsko tiež znížilo financovanie všetkých univerzitných programov v oblasti rodových štúdií.

Na otázku, či maďarská delegácia podpísala deklaráciu, nemecká ministerka pre výskum Anja Karliczek pre Science | Business uviedla: „Všetky delegácie sa zaviazali k deklarácii, vyjadrili svoju podporu a povedali, že chceme podpísať vyhlásenie a chceme byť jeho súčasťou.“

Ako ďalej uviedla Karliczek: „Toto rozhodnutie Európskeho súdneho dvora je tiež signálom, že to, čo sme dnes urobili, musí byť súčasťou širšieho obrazu.“

Lepšie monitorovanie a prevencia

EÚ sa vyčíta, že neurobila dosť pre to, aby pomohla CEU zostať v Budapešti a chránila výskumných pracovníkov Akadémie vied pred politickými zásahmi.

Ako uviedol Marc Schiltz, prezident spoločnosti Science Europe: „Pripomeňme si, že vedci a akademické inštitúcie sú naďalej pod tlakom vlád, dokonca aj v niektorých členských štátoch EÚ.“

Akademici však tvrdia, že vyhlásenie bude dobrou pripomienkou pre EÚ a členské štáty, ak v budúcnosti nastanú podobné problémy. Prelomový rozsudok Súdneho dvora a nový monitorovací mechanizmus by mohli pomôcť EÚ rýchlejšie preniknúť k sankciám za akademickú slobodu. Ako dodala Karliczek: „Zaistíme, aby sa členské štáty skutočne zaviazali k tomu, na čom sa dnes dohodli.“

Deklarácia tiež predpovedá väčšiu nezávislosť vedcov a akademikov, ktorá tiež zvýši dôveru verejnosti vo vedecké výsledky.

Ako uviedol Loprieno: „Toto vyhlásenie je znakom toho, že už nemôžeme zostať nečinní a pokračovať v bežnom podnikaní, a vytvára jasné spojenie medzi dôverou vo vedu a jej samostatnosťou. Akademická sloboda tiež zahŕňa zodpovednosť výskumnej komunity za otvorené oznamovanie ich poznatkov nielen ich kolegom, ale aj širšej verejnosti.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 23.10.2020, autor: rpa