Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Rebríček najlepších univerzít na svete

All Souls Quad

Britský Oxford je už piaty rok po sebe vyhlásený za najlepšiu univerzitu na svete. Posledné rebríčky však ukazujú, že práve čínske univerzity sú vychádzajúcimi hviezdami globálneho vysokoškolského vzdelávania.

Univerzita Tsinghua tento rok vstupuje do prestížnejšieho top 20 svetového rebríčka Times Higher Education World University Rankings, pričom toto ocenenie sa predtým dostalo iba európskym a americkým inštitúciám.

Šesť zo 100 najlepších svetových univerzít je z Číny – dvojnásobný počet ako v predchádzajúcom roku 2019, zatiaľ čo všetky okrem jednej z 20 najlepších inštitúcií v krajine si vylepšili alebo udržali postavenie v rebríčku v roku 2020.

Na čele rebríčka dominujú Spojené štáty – osem z 10 najlepších univerzít je v USA. Stanford, Harvard a Kalifornská univerzita v Berkeley si zlepšili svoje postavenie. Kalifornský technologický inštitút a Princeton poklesli v rebríčku.

Rebríček je založený na ukazovateľoch výkonnosti v piatich oblastiach: výučba; výskum; akademické citácie; medzinárodný výhľad; a príjem. Britská univerzita v Cambridge zaznamenala najnižšie hodnotenie od roku 2014 a v tabuľke klesla o tri miesta z 3. na 6. miesto.

Celkové skóre univerzity v Cambridge v rebríčku 2021 bolo 94,0, čo je pokles oproti celkovému 94,4 v prieskume z roku 2020 a 94,8 v predchádzajúcom roku. Naopak, Kalifornská univerzita v Berkeley zlepšila svoje umiestnenie z 13. na 7. miesto zvýšením svojho skóre z 88,3 na 92,2 za jeden rok.

Čínsky výskum

Popredné výskumné univerzity na Západe sa tiež dostávajú pod tlak čínskych univerzít. Analýza ukazuje, že kvalita výskumu na čínskych univerzitách sa začína približovať ku kvalite výskumu na univerzitách v USA.

Merané počtom prijatých akademických citácií, podľa rebríčka Times Higher Education niektoré stredné čínske univerzity v súčasnosti prekonávajú podobne hodnotené americké univerzity a stredný príjem z výskumu je teraz vyšší pre čínske univerzity ako v USA.

V politike čínskej vlády týkajúcej sa vytvárania špičkových výskumných univerzít, ktorá bola zahájená v roku 2015 a ktorá je známa aj ako program Double First Class, bolo 42 inštitúcií vybraných na vývoj do svetovej úrovne.

Wei Zhang, lektor vzdelávania na britskej univerzite v Leicesteri, pre Times Higher Education uviedol, že vplyv COVID-19 na americké univerzity a ich výskumné granty spojený s nepretržitým financovaním v Číne „môže dať čínskym univerzitám príležitosť uzavrieť priepasť s inštitúciami USA.“

Neistý výhľad

Tohtoročný svetový rebríček univerzít zahŕňa 1 500 inštitúcií z 93 krajín a regiónov. Editorka rebríčka Ellie Bothwell tvrdí, že napriek dobrým správam pre niektoré univerzity, budúcnosť odvetvia vyzerá vďaka COVID-19 pochmúrne.

Napriek vysokému profilu niektorých univerzít, ktoré vyvíjajú vakcíny, liečia a sledujú pokrok v pandémii, nedávna štúdia Inštitútu pre fiškálne štúdie naznačuje, že možno bude treba zavrieť až 13 univerzít vo Veľkej Británii.

V štúdii bolo ďalej uvedené, že príjmy univerzít vo Veľkej Británii by sa mohli znížiť na polovicu a menej prestížne inštitúcie boli obzvlášť zraniteľné, pretože do pandémie vstúpili s oslabenými financiami.

Bothwell tvrdí, že niektoré americké univerzity už boli natrvalo zatvorené alebo sa spojili s inými inštitúciami a až 21 000 univerzitných zamestnancov na plný úväzok v Austrálii riskuje stratu zamestnania do konca roka.

Mnoho študentov na celom svete používa na diaľkové štúdium digitálne platformy. Už v roku 2014 Svetové ekonomické fórum vyzvalo univerzity, aby prijali technológie ako online kurzy, a dodáva: „Univerzity, ktoré budú schopné premeniť svoje výzvy na príležitosti, budú prosperovať.“

The top ten best universities in the world, according to Times Higher Education.

University of Oxford

Zdroj: https://www.weforum.org, zverejnené: 13.10.2020, autor: rpa