Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Zvedavá umelá inteligencia


Začiatok: 09. 04. 2024 16:00

Koniec: 09. 04. 2024 17:30

Typ podujatia: Webinár

Organizátor: Národné kompetenčné centrum pre HPC, Fakulta chemickej a potravinovej technológie STU v Bratislave

Miesto konania: FCHPT STU v Bratislave, Radlinského 9, Bratislava

Štát: Slovensko
Zvedavá umelá inteligencia. Zdroj: eurocc.nscc.sk

 

Pozývame vás na populárno-náučnú prednášku Zvedavá umelá inteligencia.
Táto prednáška je súčasťou série populárno-náučných prednášok o zaujímavých príkladoch využitia vysokovýkonného počítania.

Zvedavosť, ako druh motivácie, je jedným zo základných fenoménov vyskytujúcich sa u živočíchov s vyššou kogníciou. Poháňa a riadi ich správanie tak, aby boli naplnené ich potreby na rôznej úrovni. Je základnou vlastnosťou, ktorá zabezpečuje neustály vývoj jedinca a vedie k jeho zdokonaľovaniu.

Na tejto prednáške si ukážeme, ako formalizovať zvedavosť/motiváciu a ako ju pridať k AI agentom. Zároveň na jednej z veľmi ťažkých úloh v oblasti rozhodovania dokážeme, že pridanie zvedavosti výrazne pomôže s jej riešením.

 

Kedy a ako sa môžem zúčastniť prednášky Zvedavá umelá inteligencia

Podujatie Zvedavá umelá inteligencia sa uskutoční 9. apríla 2024 o 16:00 v priestoroch Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, Radlinského 9, Bratislava (Druhé poschodie nad hlavným vchodom do budovy, priestory knižnice).

 

Registrácia

Na podujatie je potrebná registrácia.

 

Prednášajúci

Mgr. Matej Pecháč, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

 

O sérii prednášok Vysokovýkonné počítanie

V letnom semestri 2024 spúšťame sériu prednášok, v ktorých výnimoční odborníci z rôznych oblastí predstavia spôsob, akým využívajú vysokovýkonné počítanie (HPC). Návštevníci prednášok sa napríklad oboznámia s aplikáciou HPC v oblasti sekvenovania genómu, alebo v oblasti formalizácie zvedavosti a umelej inteligencie. Pravidelné publikum sa tiež dozvie o úlohe, akú HPC zohralo pri vytváraní molekulovo-dynamických simulácií rôznych udalostí a procesov, alebo pri získavaní popisu neusporiadaného proteínu tau, ktorý je súčasťou patogenézy alzheimerovej choroby.

Prednášky o využití HPC prebiehajú v príjemnej a neformálnej atmosfére pri káve. Nahrávky z vybraných prednášok budú následne k dispozícii na YouTube kanáli Národného kompetenčného centra pre HPC a v našom archíve pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť osobne.

 

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk; https://eurocc.nscc.sk, zverejnené: 4.4.2024, autor: rup

Pridať do Google Calendar