Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Žijem vedu naživo 2022 – predvianočná nádielka slovenskej vedy z domova a zahraničia


Začiatok: 20. 12. 2022 09:00

Koniec: 20. 12. 2022 16:00

Typ podujatia: Konferencia

Organizátor: Žijem vedu

Miesto konania: Konferencia

Štát: Slovensko
Už po piatykrát prichádza deň v roku, kedy sa slovenské vedkyne a vedci pôsobiaci v rôznych kútoch sveta zídu na jednom mieste a prinesú svoj kúsok vedy domov. Zažite ich vedu aj vy na konferencii Žijem vedu naživo 20. decembra 2022 v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Tento ročník je obzvlášť špeciálny, pretože sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky, pani Zuzany Čaputovej.

Stále v spojení

Ak má veda ísť dopredu, musí presahovať hranice. Nemálo slovenských vedkýň a vedcov preto zavial výskum do zahraničia, kde sa často zdržia na dlhé roky. Mnohí ale nechcú stratiť kontakt s kolegami a kolegyňami na Slovensku. Vytvárať prepojenia medzi slovenskou vedeckou komunitou a krajanmi v zahraničí bolo jedným z hnacích motorov založenia občianskeho združenia Žijem vedu. Konferencia je výsledkom práce organizačného tímu momentálne na Slovensku a vo Švédsku. Dáva priestor vedkyniam a vedcom, aby spoznali svoje vedecké príbehy, diskutovali na rôzne témy, vytvárali spolupráce, ponúkli stáže či pozície, ale najmä aby touto výmenou spoločne pomáhali slovenskej vede napredovať.

Rozmanitá veda

Moderná veda ťaží z interdisciplinarity. Prepájanie medzi odbormi prináša nové náhľady na videnie a fungovanie nášho sveta. Žijem vedu zastupuje všetky vedkyne a vedcov najrôznejších odborov a to sa odzrkadľuje aj na programe prednášok. Nechajte sa vtiahnuť našimi rečníčkami a rečníkmi na cestu medzi odbormi:

Čas na návrat, ale ako na to?

Po čase strávenom v zahraničí prichádza aj moment rozhodovania: zostať či sa vrátiť? Budem vedieť pokračovať vo svojom výskume? Ako si ho viem zafiancovať? Koľko administratívy na mňa čaká? Na tieto a podobné otázky budeme diskutovať za okrúhlym stolom “Ako sa vrátiť domov a ostať vo vede” spolu s vedkyňami a vedcami, ktorí tento krok podstúpili, Luciou Balážovou, Jozefom Mravcom, Martou Kahancovou, predsedom Slovenskej akadémie vied, prof. Pavlom Šajgalíkom, ale aj zastupiteľmi grantových programov, Imrichom Barákom (APVV) a Zuzanou Reptovou (národný kontaktný bod pre ERC a MSCA).

Vidíme sa aj s vami?

Kedy: 20.12.2022, 9.00 – 16.00

Kde: Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Ilkovičova 2961, 841 04 Bratislava – Karlova Ves

Príďte osobne alebo sledujte konferenciu prostredníctvom živého prenosu na Youtube kanáli Žijem vedu.

Registrácia: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc8hCRTJ9ppOFOf_QRBJ13VC2kCQnkbeXnF3PIgTtLe5YGvfw/viewform

Teší sa na vás organizačný tím Žijem vedu, o.z.

Partnermi konferencie sú Nadácia ESET, STU FEI, BTS Group, Slido.

Zdroj: Žijem vedu, o.z., publikované 28.11.2022, pew

Pridať do Google Calendar