Začiatok: 03. 10. 2024 18:00
Koniec: 03. 10. 2024 20:00
Typ podujatia: Prednáška
Organizátor: SPACE::LAB
Miesto konania: SPACE::LAB, Bulharská 4, Košice
Štát: Slovensko
Odkaz: https://www.meetup.com/space-talk/events/303196317/
Témou najbližšieho SPACE::TALK bude Airglow – (ne)viditeľná hranica s vesmírom.
SPACE::TALK je pravidelný meetup záujemcov o vesmírny výskum a kozmické inžinierstvo.
Kedy a kde sa SPACE::TALK uskutoční
Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 3. októbra 2024 o 18:00 v Košiciach na Bulharskej 4.
Vstup je bezplatný, pre účasť je však potrebné sa registrovať.
O prednáške
Kde začína vesmír? Čo sa vlastne deje na rozhraní medzi atmosférou Zeme a kozmickým priestorom? A ako vôbec vieme skúmať túto oblasť s výškou 80 až 400 km, ktorá je privysoká pre lietadlá a prinízka pre satelity?
Odpovede na tieto otázky nám prináša výskum airglowu, nevýraznej svetelnej emisie, o ktorej ste možno ešte ani nepočuli. Airglow je fantastickým indikátorom procesov, ktoré môžu ovplyvňovať aj náš každodenný život. Počas prednášky sa dozviete, čo je airglow a ako vzniká. Ako sa pozoroval na Slovensku už pred 60 rokmi a ako ho pozorujeme dnes. A v neposlednom rade, aké fyzikálne procesy vieme vďaka nemu sledovať a prečo je to dôležité.
Prednášajúci
RNDr. Šimon Mackovjak, PhD., kozmický fyzik
Šimon získal PhD. v odbore Astronómia a Astrofyzika na FMFI UK v Bratislave v roku 2014. Pôsobil na Astronomickom ústave AV ČR v Českej republike a ako postdoc na ISDC, Data Centre for Astrophysics, University of Geneve vo Švajčiarsku. Od roku 2016 pracuje na Oddelení kozmickej fyziky, ÚEF, SAV v. v. i. v Košiciach, kde sa venuje javom v blízkom vesmíre pomocou metód strojového učenia. Viedol niekoľko ESA projektov a za výsledky svojho výskumu získal cenu SAV za rok 2021 pre mladých vedeckých pracovníkov. V roku 2024 absolvoval vďaka Fulbrightovmu programu výskumný pobyt v Center for Space Physics, Boston University v USA, kde sa venoval najmä airglowu, o ktorom bude aj talk. Cez aktivity pod značkou SPACE::LAB zapája ďalších mladých ľudí do vesmírneho výskumu a kozmického inžinierstva v Košiciach.
Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk; https://www.meetup.com, zverejnené: 30.9.2024; autor: rup