Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Sladká chémia aj vo Vede SK


Začiatok: 03. 07. 2023 22:19

Koniec: 03. 07. 2023 23:59

Typ podujatia: Diskusia

Miesto konania: Diskusia
Vedecká Nočná pyramída Rádia Slovensko – vo Vede SK. Zdroj: https://www.sav.sk

Nie je to nová téma, no, žiaľ, stále aktuálna. Zmeny v glykozylácii môžu modulovať metabolické poruchy, zápalové reakcie, tvorbu rakovinových buniek alebo tvorbu metastáz. Čo je teda glykozylácia? Ako ovplyvňujú sacharidy náš život a prečo sú pre náš organizmus dôležité. Ing. Filip Květoň, PhD., vedecký pracovník Chemického ústavu SAV, v. v. i., to vysvetľuje vo svojich prezentáciách o „sladkej chémii“. V pondelok 3. júla bude aj hosťom vo vedeckej Nočnej pyramíde Rádia Slovensko – vo Vede SK.

„V našich laboratóriách sa venujeme výskumu a sledovaniu biomarkerov rôznych chorôb vrátane rakoviny. Medzi ´najhorúcejšie´ patrí výskum rakoviny prostaty a sledovanie zmien glykánov biomarkeru PSA (prostatický špecifický antigén). Súčasné diagnostické testy sú zamerané na sledovanie koncentrácie PSA v krvi. Problémom však je, že zvýšenie jeho koncentrácie nie je výlučne rakovinového pôvodu, ale aj v dôsledku akéhokoľvek iného ochorenia prostaty,“ vysvetľuje muž s „kvitnúcim“ priezviskom, ktoré dostal od svojho otca, pochádzajúceho z Moravy. V názorných prirovnania približuje aktivity sacharidov v ľudskom organizme. „Na povrchu každej bunky je určitá paleta sacharidov.“ Ako si to môžeme predstaviť? Ako paletu s farbami maliarov? „Počas prekonávania každého ochorenia, ktoré postihuje telo, dochádza k zmenám v zložení alebo štruktúrach sacharidov tvoriacich túto paletu.“

Mladý vedecký pracovník získal pred časom ocenenie Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2019/2020 v kategórii Lekárske vedy. Je zanieteným popularizátorom vedy a vedeckého výskumu. Napokon si to môžete overiť aj vo Vede SK, ktorú vysiela Rádio Slovensko v pondelok 3. júla 2023 od 22:19.

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 3. 7. 2023, autor: rpa

Pridať do Google Calendar