Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Seminar Speaker Series – Prof. Rubén Fernández-Busnadiego


Začiatok: 18. 03. 2021 14:00

Koniec: 18. 03. 2021 15:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: Biomedicínske centrum SAV a Vienna BioCenter

Miesto konania: Prednáška
Prednáška Prof. Rubén Fernández-Busnadiego, ktorý pôsobí v Univerzitnom medicínskom centre v Göttingene v Nemecku, pod názvom „Unraveling the structure of toxic protein aggregates in situ“ zo série prednášok ,Seminar Speaker Series´ projektu CAPSID sa bude konať 18. marca 2021 o 14.00 prostredníctvom on-line vysielania cez aplikáciu ZOOM.

Profesor Fernández-Busnadiego získal v roku 2018 cenu Walthera Flemminga Nemeckej spoločnosti pre bunkovú biológiu, ktorá ocenila jeho špičkové práce v oblasti elektrónovej kryotomografie a kryomikroskopie.

Témou seminára profesora Fernández-Busnadiego bude skúmanie štruktúr toxických proteínových agregátov priamo vo vnútri buniek.

Vieme, že agregácia bielkovín je charakteristickým znakom mnohých neurodegeneratívnych chorôb, napríklad ako Parkinsonovej choroby, laterálnej sklerózy a mnohých ďalších. Mechanizmy spájajúce agregáciu s neurotoxicitou však stále nie sú dostatočne pochopené, pretože o natívnej štruktúre práve týchto proteínových agregátov vo vnútri buniek sa vie veľmi málo. Profesor Fernández-Busnadiego nám predstaví metódy ako analyzovať štruktúry týchto toxických agregátov v nedotknutých bunkových prostrediach a to pri molekulárnom rozlíšení. Túto výzvu rieši aj pomocou najnovšieho vývoja v kryoelektrónovej tomografii.

Na záver môžeme tiež diskutovať o tom, ako tieto jeho výsledky a metódy prinesú nové svetlo do bunkových mechanizmov nielen pri neurodegenerácii.

Projekt CAPSID a jeho aktivity je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovensko-Rakúsko.

Viac informácií a registrácia

ANOTÁCIA a PRIHLASOVACIE ÚDAJE PREDNÁŠKY

Zdroj: http://www.biomedcentrum.sav.sk, zverejnené: 16.3.2021, autor: rpa

Pridať do Google Calendar