Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

SAV pozýva do Lučenca na prednášku o vode


Začiatok: 28. 03. 2023 17:00

Koniec: 28. 03. 2023 18:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: Radnica Lučenec - Mestské múzeum Lučenec

Miesto konania: Prednáška
Prednáška z cyklu VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA! Zdroj: https://www.sav.sk

Ústrednou témou tretej popularizačnej prednášky z cyklu VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA! bude voda, environmentálne záťaže, ktoré ju znehodnocujú, a nové, na Slovensku vyvinuté efektívne metódy jej čistenia. V utorok 28. marca 2023 o 17:00 sa v Mestskom múzeu v Lučenci s prednáškou Voda nad zlato a či zlato vo vode? predstaví doktorka Zuzana Bártová z Ústavu geotechniky SAV, v. v. i., (ÚGt SAV, v. v. i.) v Košiciach.

Doktorka Bártová pracuje na oddelení minerálnych biotechnológií ÚGt SAV, v. v. i. Skúma, ako môžu baktérie pomôcť pri získavaní kovov z roztokov, biolúhovaní minerálov, ale aj pri tvorbe sekundárnych minerálov. Výsledné produkty týchto procesov môžu byť využité ako vstupná surovina pre ďalší priemysel. Okrem toho sa podieľala aj na vývoji technológie na čistenie toxických vôd vytekajúcich zo skládky odpadu v bratislavskej Vrakuni či banských vôd ústiacich do rieky Slaná pri Rožňave.

Vo svojej prezentácii vysvetlí, ako je možné zo znečistenej a často toxickej vody vytvoriť čistú a nezávadnú vodu. Vysvetlí tiež, či môže byť pre nás znečistená voda nejakým spôsobom aj užitočná. Na mieste nebude chýbať ani praktická demonštrácia jedinečnej čistiacej technológie vyvinutej na pôde Ústavu geotechniky SAV, v. v. i.

Viac informácií

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 23. 3. 2023, autor: rpa

Pridať do Google Calendar