Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Predvianočná prednáška v Lučenci bude o mede


Začiatok: 19. 12. 2023 17:00

Koniec: 19. 12. 2023 19:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: SAV

Miesto konania: Prednáška
Prednáška Vivat Scientia! Nech žije veda! https://www.sav.sk

Cyklus popularizačných prednášok vedcov a vedkýň SAV s názvom Vivat Scientia! Nech žije veda! uzatvára rok 2023 vystúpením doktorky Marcely Bučekovej z Ústavu molekulárnej biológie SAV, v. v. i. V utorok 19. decembra 2023 o 17:00 v Mestskom múzeu na Radnici v Lučenci odznie prednáška s názvom Včely vedcom, vedci ľuďom.

Doktorka Marcela Bučeková, je vedecká pracovníčka Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie SAV, v. v. i. Výskumu biologických aktivít medu sa venuje od svojho magisterského štúdia, po ktorom pokračovala v štúdiu imunomodulačných účinkov medu a včelej kašičky v procese hojenia rán v rámci doktorandského štúdia v odbore molekulárna biológia. Je spoluzakladateľkou projektu „Medové laboratórium“.

Po obhajobe dizertačnej práce pracovala na prestížnej univerzite v Singapure – National University of Singapore, kde sa venovala vektorom prenášaným vírusom. V roku 2018 získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska 2017/2018 v kategórií prírodné vedy a chémia. Za svoje úspechy vo výskume získala podporný fond Štefana Schwarza.

Okrem vedeckej publikačnej aktivity sa venuje aj popularizačným aktivitám. Momentálne je vďaka podpore Akcia Slovensko-Rakúsko na niekoľko mesačnom výskumnom pobyte na Viedenskej medicínskej univerzite na oddelení dermatológie.

Jej prednáša v Lučenci bude o tom, ako si med obhájil svoje miesto v súčasnej modernej medicíne, ako nás v ére antibiotickej rezistencie stále prekvapuje svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, ale aj o tom, či patria včely do mesta.

Srdečne Vás pozývame!

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 18. 12. 2023, autor: rpa

Pridať do Google Calendar