Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Prednáška profesora Ratru o zrýchľovaní rozpínania vesmíru


Začiatok: 22. 05. 2023 18:00

Koniec: 22. 05. 2023 20:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: Vedátor_sk

Miesto konania: Prednáška
Prednáška o zrýchľovaní rozpínania vesmíru. Zdroj: Vedátor

Profesor Bharat Ratra bude na návšteve Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislava. Popri odbornom programe budeme mať možnosť vypočuť si jeho večernú populárnu prednášku o zrýchľovaní rozpínania vesmíru, tmavej hmote, tmavej energii a Einsteinovej kozmologickej konštante. Prednáška sa uskutoční 22. mája 2023 od 18:00 v Informačnom centre Univerzity Komenského na Štúrovej ulici v Bratislave.

Viac o prednáške:
Dark energy is the leading candidate for the mechanism that is responsible for causing the cosmological expansion to accelerate. Bharat Ratra will describe the astronomical data which persuade cosmologists that (as yet undetected) dark energy and dark matter are by far the main components of the energy budget of the universe at the present time. He will review how these observations have led to the development of a quantitative “standard” model of cosmology that describes the evolution of the universe from an early epoch of inflation to the complex hierarchy of structure seen today. In this non-technical talk, he will also discuss the basic physics, and the history of ideas, on which this model is based.

Profesor Ratra pracuje na Kansas State University a venuje sa výskumu v oblasti kozmológie a časticovej astrofyziky. Viac sa o ňom môžete dočítať tu https://www.phys.ksu.edu/about/people/faculty/ratra-bio.html, alebo na stránke Wikipédie https://en.wikipedia.org/wiki/Bharat_Ratra

Prednáška bude po anglicky bez prekladu. Event je bez rezervácie a zdarma, tešíme sa na vás.

Zdroj: Vedátor_sk, zverejnené: 9. 5. 2023, autor: rpa

Pridať do Google Calendar