Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Prečo ľudia prestávajú veriť vede aj sebe navzájom?


Začiatok: 06. 12. 2021 19:00

Koniec: 06. 12. 2021 21:00

Typ podujatia: Diskusia

Organizátor: Nová Cvernovka, Veda N

Miesto konania: Diskusia
Pozývame na diskusiu s Pavlom Čekanom, Jánom Markošom a Ľudmilou Kolesárovou o tom, z čoho pramení nedôvera ľudí voči vede, lekárom, autoritám a kde opäť hľadať ľudskosť v dobe médií, technológií a vedy. Ján Markoš vo svojej novej knihe Bližšie k sebe píše, že existuje sféra ľudského života, do ktorej by už veda nemala zasahovať a hľadá príčiny vzrastajúcej agresivity a nepokoja medzi ľuďmi. Biochemik Pavol Čekan a ďalší vedci sa aj napriek medzinárodnému kreditu a reálnej pomoci pri zvládaní pandémie nedočkali len vďaky a uznania ale aj hejtov a nepochopenia. Kde sa stala chyba? Prečo ľudia prestávajú rešpektovať vedu a aký vplyv má strata dôvery na našu spoločnosť, zdravie, vzdelanie, politiku či bežný život? Ako dôveru ľuďom prinavrátiť? Diskusiu moderuje Ľudmila Kolesárová.

Podujatie sa uskutoční v novom termíne 6. decembra 2021 o 19:00 v priestoroch Novej Cvernovky.

Predpredaj vstupeniek

Vstup na podujatie len pre plne zaočkovaných. Kontrola očkovania prebehne overením platnosti QR kódu. Vstup do interiéru je povolený iba s rúškom alebo respirátorom. V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.

O diskutujúcich:

Ján Markoš je šachový veľmajster, tréner a lektor kritického myslenia. Jeho manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe sa stal bestsellerom. V roku 2020 mu vyšla o etických dilemách kniha s názvom Medzi dobrom a zlom a v roku 2021 kniha Bližšie k sebe. Kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award. V roku 2020 napísal spoločne s najlepším českým šachistom Davidom Navarom knihu Tajná přísada.

Pavol Čekan je popredný slovenský pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie. Podieľal sa na troch patentoch v oblasti výskumu RNA. Je jedným zo zakladateľov vedeckej spoločnosti MultiplexDX, v ktorej v súčasnosti pracuje aj na vývoji testov na ochorenie COVID-19. Angažuje sa v iniciátive Veda pomáha. Časopis Financial Times ho v roku 2017 zaradil medzi 100 východoeurópskych vychádzajúcich hviezd v oblasti technológií.

Ľudmila Kolesárová pochádza zo Spiša, kam sa aj vrátila žiť po návrate zo zahraničia a z Košíc. 11 rokov pracovala v Poprade ako marketingová manažérka Dobrého anjela. Za svoju prácu získala titul Slovenka roka. Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti získala v roku 2015 v kategórii Najlepší článok uverejnený na blogu. Dnes pôsobí ako projektová manažérka a redaktorka Denníka N.

Zdroj: https://novacvernovka.eu, zverejnené: 3. 11. 2021, autor: rpa

Pridať do Google Calendar