Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Októbrová košická vedecká kaviareň bude o mikrobióme


Začiatok: 25. 10. 2023 18:00

Koniec: 25. 10. 2023 20:00

Typ podujatia: Prednáška

Miesto konania: Prednáška
Košická vedecká kaviareň. Zdroj: https://www.sav.sk

Októbrová košická vedecká kaviareň v stredu 25. októbra 2023 sa bude venovať našim črevám. Na tému Mikrobióm – objavte skrytú silu svojich čriev bude v Tabačke – malej kinosále v Košiciach hovoriť RNDr. Vlasta Demečková PhD., z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Októbrová vedecká kaviareň sa začína o 18:00.

Dr. Vlasta Demečková sa venuje výskumu účinku mikrobiálnych terapií (probiotiká, synbiotiká, fekálna mikrobiálna transplantácia) a ich schopnosti znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev, ako aj pacientov s poruchami autistického spektra. Kým neliečené zápalové stavy môžu viesť k vážnym komplikáciám až k rakovine hrubého čreva, súvislosť medzi zložením črevnej mikrobioty a prejavmi v správaní je pre vedu relatívne novou a veľmi zaujímavou oblasťou výskumu.  

Črevo a mikrobióm sa považuje za základ nášho imunitného systému. V črevách máme množstvo nervových buniek, ktoré umožňujú tráviacemu traktu fungovať aj takmer v autonómnom režime. Črevo však dokáže ovplyvňovať aj náš „hlavný” mozog, čím predstavuje vhodný cieľový orgán pre pokrokové terapeutické postupy a identifikáciu nových biomarkerov, ktoré by umožnili včasnú diagnostiku a intervenciu pri rôznych poruchách centrálneho nervového systému. Tak ako všade, mikrobióm obsahuje dobrých aj menej dobrých „nájomníkov”. Otázok okolo nášho čreva a jeho maličkých nájomníkov je mnoho, zorientovať sa v nich nám pomôže odborníčka na októbrovej košickej vedeckej kaviarni.

Príďte, opäť neoľutujete.

Viac informácií:

Košické vedecké kaviarne

Zdroj: https://www.sav.sk; https://www.neurobiology.sk, zverejnené: 23. 10. 2023, autor: rpa

Pridať do Google Calendar