Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Na polceste na MARS


Začiatok: 14. 06. 2023 19:00

Koniec: 14. 06. 2023 21:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: SOLAR Hvezdáreň Senec

Miesto konania: Prednáška
Astroprednášku na tému Na polceste na MARS. Zdroj: https://www.astro-novinky.eu

SOLAR Hvezdáreň Senec vás pozýva na prvú letnú astroprednášku na tému Na polceste na MARS. Astrobiologička Dr. Michaela Musilová vás prevedie svojimi misiami a aktuálnymi projektami, prostredníctvom ktorých je krok po kroku bližšie k Marsu.

Kedy a kde sa prednáška uskutoční

Prednáška Na polceste na Mars sa uskutoční 14. júna 2023 o 19:00 v areáli ZŠ s VJM Alberta Molnára Szencziho v Senci.

Prednášajúca Dr. Michaela Musilová

Zaoberá sa výskumom života v extrémnych podmienkach na Zemi a astrobiológiou – teda štúdiom a hľadaním života vo vesmíre. Jej výskum ju zaviedol cez náročné expedície v Grónsku až po prácu priamo v NASA. V roku 2014 absolvovala simulovanú misiu na Marťanskej púštnej výskumnej stanici (Mars Desert Research Station), v USA. V roku 2017 absolvovala druhú misiu ako veliteľ skupiny. Svoj výskum robila na California Institute of Technology (USA), University College London (UK) a University of Bristol (UK). Získala výskumný grant pre prácu v NASA Jet Propulsion Laboratory (USA). Štyri roky pôsobila ako riaditeľka výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji HI-SEAS. Velila viac ako tridsiatim simulovaným misiám a celkovo ich realizovala vyše štyridsať.

V septembri 2022 sa pustila do projektu s názvom Koruna Zeme. Ide o sériu siedmich výstupov na najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov, ktoré má v pláne absolvovať počas najbližších rokov. Cieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily, teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že sú také odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej doterajších výskumov v oblasti astrobiológie. Veľmi dôležitá časť projektu je vzdelávanie, popularizácia vedy a informovanie verejnosti.

Viac informácií:

Astrobiologička Dr. Michaela Musilová 14. júna v Senci!

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk; https://www.astro-novinky.eu, zverejnené: 13. 6. 2023, autor: rpa

Pridať do Google Calendar