Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Lietajúce autá a iné alternatívy


Koniec: 02. 11. 2021 17:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: NCP VaT pri CVTI SR, Bratislava

Miesto konania: Prednáška
Banner k podujatiu Veda v CENTRE na tému Lietajúce autá a iné alternatívy. Prednášajúci: prof. Ing. Štefan Klein, akad. soch.

Prednáška prof. Ing. Štefana Kleina sa týka problematiky nového dopravného prostriedku v oblasti individuálnej dopravy. Zachytáva 30-ročný vývoj od projektu AeroMobil až po projekt s názvom AirCar, ktorý je chránený európskym patentom. V prednáške si priblížime aspekty odhaľované počas vývoja, objasníme ako sa mení vývoj a aké je uplatnenie dopravného prostriedku. Taktiež sa zameriame na rôzne vývojové štádiá od návrhu, s použitím najmodernejších technológií, až po realizačnú oblasť, ktorá nadobúda v podmienkach malej krajiny iný rozmer. V rámci toho dochádza často aj k zisťovaniu, či môže byť inovácia vysokého rádu realizovaná v podmienkach malej krajiny a či v tejto oblasti môže takáto malá krajina konkurovať tým veľkým.

O prednášajúcom:

Prof. Ing. Štefan Klein, akad. soch., je vynálezca, dizajnér, konštruktér a zakladateľ Ateliéru transport dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je absolventom Strojníckej fakulty STU v Bratislave a priemyselného dizajnu VŠVU v Bratislave. Pôsobil na Glasgow School of Art and Design a v súčasnosti pôsobí na pôde VŠVU, kde sa podieľal aj na budovaní spoluprác školy s priemyselnými výrobcami, akými sú napríklad Audi, VW, BMW, Ford a pod. Popri akademickej činnosti spolupracoval na dizajnérskych riešeniach s mnohými výrobcami dopravných prostriedkov na Slovensku i v zahraničí. Bol spoluzakladateľom firmy AeroMobil, kde pôsobil do roku 2017, následne sa začal venovať vývoju a konštruovaniu lietajúceho auta AirCar. V roku 2021 s týmto prostriedkom absolvoval prvý úspešný let z Nitry do Bratislavy. Bol ocenený viacerými vyznamenaniami, napríklad Krištáľovým krídlom (2014), Radom Ľudovíta Štúra II. triedy (2015), zvláštnou cenou ministra kultúry v rámci Národnej ceny za dizajn (2015) a inými.

Záznam z podujatia je dostupný na YouTube CVTI SR.

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 2. 11. 2021, autor: rpa

Pridať do Google Calendar