Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Kvantové počítanie – Kvantové výpočty a algoritmy


Začiatok: 18. 10. 2022 17:00

Koniec: 18. 10. 2022 18:30

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: QUTE.sk, SAV

Miesto konania: Prednáška
Banner podujatia: Kvantové počítanie – Kvantové výpočty a algoritmy
Prednáška o kvantových technológiách. Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk

O kvantových počítačoch a technológiách ste už asi počuli, no viete aj, čo sú to kvantové systémy, ako funguje kvantové počítanie a algoritmy a kde má zmysel kvantové výpočty používať?

Počas zimného semestra pre vás Centrum spoločných činností SAV pripravuje prednášky, počas ktorých sa toto všetko dozviete od slovenských odborníkov.

Kde a kedy sa prednáška Kvantové výpočty a algoritmy uskutoční

Prednášky s následnou diskusiou v neformálnej atmosfére pri káve sa uskutočnia v budove Výpočtového strediska SAV areáli na Patrónke. Nahrávky následne nájdete na YouTube kanáli Centra spoločných činností SAV.

Prednáška Kvantové počítanie – Kvantové výpočty a algoritmy s následnou diskusiou sa uskutoční dňa 18. októbra 2022 o 17:00 v budove Výpočtového strediska SAV areáli na Patrónke (Dúbravská cesta 9, Bratislava).

Prednášajúci

Doc. Mgr. Mário Ziman, PhD., (Fyzikálny ústav SAV) – kvantové technológie, kvantová kryptografia, kvantová fyzika, teória merania

Registrácia je povinná a počet miest obmedzený.

Prednáška je bezplatná a bude prebiehať v neformálnej atmosfére pri občerstvení a káve.

Téma

Povieme si ako teoreticky vieme kvantové pravidlá použiť na počítanie. O kvantových výpočtoch hovoríme, keď namiesto núl a jednotiek používame kvantové bity a namiesto logických hradiel hradlá kvantové. Povieme si ako funguje kvantový výpočet akejkoľvek funkcie a ukážeme si, že niektoré z týchto výpočtov vieme spraviť na kvantových počítačoch výrazne rýchlejšie. Popritom sa dozvieme, že existujú elementárne hradlá, z ktorých vieme poskladať akýkoľvek výpočet, a preto môžeme hovoriť o univerzálnom kvantovom počítači, že vymyslieť kvantový algoritmus vôbec nie je jednoduché, ale niektoré algoritmy si ukážeme, a že chyby pri kvantovom počítaní vieme opraviť.

Viac informácií:

Registrácia: https://itkurzy.sav.sk/node/167/register

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, https://itkurzy.sav.sk; zverejnené: 5. 10. 2022, autor: rpa

Pridať do Google Calendar