Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Košická vedecká kaviareň bude o vede, ktorá zmenila kultúru


Začiatok: 28. 06. 2023 18:00

Koniec: 28. 06. 2023 20:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: Neurobiologický ústav v Košiciach

Miesto konania: Prednáška
Košická vedecká kaviareň. Zdroj: https://www.sav.sk

Organizátori košických vedeckých kaviarní pozývajú 28. júna 2023 o 18:00, na júnovú vedeckú kaviareň O vede, ktorá zmenila kultúru. Hovoriť sa bude najmä o tom, čo spája umenie a vedu. Hosťom podujatia, ktoré sa koná v košickej Tabačke – malej kinosále, bude doc. PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD., ktorý je okrem iného vedúcim Katedry výtvarných umení a intermédií na Technickej univerzite v Košiciach.

Umenie a veda sú dva fenomény, ktoré majú k sebe veľmi blízko a v mnohom sa prekrývajú (spomeňme si napríklad na Alberta Einsteina s husľami). Aj umenie, aj veda sú o kreativite, slobode myslenia, búraní hraníc či snahe vysvetliť neznáme. V histórii je veľa príkladov, ako veda ovplyvňovala umenie a naopak, ako bolo umenie inšpiráciou pre vedu. Boris Vaitovič vie o vzťahu umenia a vedy veľa, a to nielen akademicky, ale aj z vlastnej skúsenosti.

Boris Vaitovič je „kreatívny polyhistor“ – maliar, grafik, muzikant, učiteľ, tútor, podnikateľ, programátor, amatérsky fyzik, biológ, technik, organizátor, popularizátor, aktivista… Je známy doma, ale aj v zahraničí. Mnohí už určite videli jeho umelecké multimediálne inštalácie počas košických Bielych nocí alebo iných podujatí, a pritom možno ani netušili, kto je ich autorom. Vo svojich výskumoch kombinuje prepracovanú a často rafinovanú techniku s pôsobivým umeleckým prejavom a vždy s nejakým humanitným alebo ekologickým odkazom.

Projekt košických vedeckých kaviarní je podporovaný Slovenskou akadémiou vied a Združením pre podporu neurovedného výskumu. Hlavným organizátorom je Neurobiologický ústav v Košiciach, ktorý je súčasťou Biomedicínskeho centra SAV, v.v.i.

Príďte, opäť neoľutujete.

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 26. 6. 2023, autor: rpa

Pridať do Google Calendar