Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska noc výskumníkov 2021


Začiatok: 24. 09. 2021 09:00

Koniec: 24. 09. 2021 23:00

Typ podujatia: Festival

Organizátor: SOVVA, CVTI SR, EURACTIV Slovensko, SAV

Miesto konania: Festival
Noc výskumníkov 2021

24. septembra 2021 sa uskutoční festival vedy “Európska noc výskumníkov”.

Mottom 15. ročníka bude „Vyskúšaj to! Je to veda.“, ktorým chcú organizátori návštevníkov a najmä mladých ľudí podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu.

Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok vo festivalových miestach bude návštevníkom prezentované, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy. Cieľom je podnietiť mladých ľudí aj širokú verejnosť k tomu, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a ich prostredníctvom lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja. Hlavná téma bude reflektovať aj aktivitu Vedecký kuriér, v rámci ktorej budú distribuované sety s pokusmi pre žiakov na školy po celom Slovensku.   

Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

Ako hlavná časť Európskej noci výskumníkov bude pre vás pripravené live štúdio, kde budú 24. 9. 2021 celý deň prebiehať diskusie so slovenskými vedkyňami a vedcami.

Pripadá vám veda krásna a zaujímavá, ale predsa na míle vzdialená od škôl? Projekt Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca to zmení!

Opäť budú pripravené aj webináre Veda bez hraníc, kde si budete môcť neformálne pohovoriť priamo s vedcami.

Veda pocestuje za vami už druhým rokom vďaka aktivite Vedecký kuriér, kde sa môžu prihlasovať školy, ktoré od dostanú kufrík s laboratórnymi pokusmi pre žiakov úplne zadarmo.

Celé leto môžu žiaci súťažiť v rámci výtvarnej súťaže Nakresli pohľadnicu, kde budú v dvoch kategóriách súťažiť o super Lego a pre širokú verejnosť je otvorená aj fotosúťaž s mottom Vyskúšaj to! Je to veda! Stačí, ak uverejníte svoj vlastný pohľad na vedu okolo nás prostredníctvom objektívu spolu s hashtagom #nocvyskumnikov2021 a ste v hre o knižné ceny.

Okrem toho všetkého nás spoločne čaká aj množstvo sprievodného programu, ktorý bude postupne zverejňovaný na webovej stránke www.nocvyskumnikov.sk.

Festival každoročne organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity – SOVVA, Slovenská akadémia vied, CVTI SR a portál EURACTIV.sk.

Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie grantová zmluva číslo 101036038.

Online: online.nocvyskumnikov.sk

Viac informácií:

Európska noc výskumníkov

Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 13. 7. 2021, autor: rpa

Pridať do Google Calendar