Začiatok: 15. 03. 2023 13:00
Koniec: 15. 03. 2023 15:00
Typ podujatia: Prednáška
Organizátor: Fakulta chemickej a potravinovej technológie STU v Bratislave
Miesto konania: Prednáška
Na pôde STU v Bratislave sa stretnú dvaja laureáti Nobelovej ceny za chémiu (doteraz na Slovensku a v Bratislave nevídané). STU im slávnostne udelí titul „doctor honoris causa“.
Kedy a kde sa podujatie uskutoční
V stredu 15. marca 2023 o 13:00 popoludní bude Aula STU (CH12) na Mýtnej ulici v Bratislave miestom tejto unikátnej udalosti.
Profesori Bernard L. Feringa z University v Groningene a Jean-Marie Lehn z University v Štrasburgu prednesú inauguračné prednášky a po slávnosti by mal byť priestor na stretnutie s médiami.
14. marca 2023 o 10:00 prof. Lehn prednesie na FCHPT STU v CH12 prednášku na tému: „Perspectives in Chemistry: From Supramolecular Chemistry towards Adaptive Chemistry – Perspektívy v chémii: od supramolekulárnej chémie k adaptívnej chémii“. Ich spoločným záujmom je supramolekulová chémia a príbuzné oblasti a tak na oboch fórach očakávame vizionársky pohľad na smerovanie chémie, ktorý nájde odraz v každom odbore chémie.
Prednášajúci
Bernard L. Feringa
Nobelova cena za chémiu 2016: Motivácia ocenenia: „za dizajn a syntézu molekulárnych strojov“: môžeme si predstaviť, že komponenty najmenších strojov by mohli byť molekuly. Aby stroj fungoval, jeho časti musia byť schopné vzájomného pohybu. Bernard Feringa prispel k vývoju molekulových strojov. Napríklad v roku 1999 skonštruoval molekulový motor tým, že lopatku molekulárneho rotora nepretržite otáčal rovnakým smerom. V budúcnosti by sa molekulové stroje mohli používať na nové materiály, senzory a systémy na ukladanie energie.
Jean-Marie Lehn
Nobelova cena za chémiu 1987: Motivácia ocenenia: „za ich vývoj a použitie molekúl so štruktúrne špecifickými interakciami vysokej selektivity“: Chemické reakcie sa často vyskytujú vplyvom molekúl, ktoré majú dutiny a vrecká, kde môžu byť pripojené iné atómy a molekuly, ktoré sa potom spájajú s inými molekulami. Potom, čo Charles Pedersen objavil crownétery, molekuly, ktoré dokážu zachytiť určité kovové atómy, Jean-Marie Lehn našiel v roku 1969 príbuzné molekuly, ktoré nazval kryptandy. Môžu zachytiť určité typy molekúl, čo umožňuje vytvárať chemické zlúčeniny prostredníctvom chemických reakcií, ktoré majú významný vplyv na biologické procesy.
Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 7. 3. 2023, autor: rpa