Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Čakajú aj Európu klimatické konflikty?


Začiatok: 15. 11. 2022 10:00

Koniec: 15. 11. 2022 11:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: Geografický ústav SAV

Miesto konania: Prednáška
Prednáška: Čakajú aj Európu klimatické konflikty? Zdroj: http://www.geography.sav.sk

Naša civilizácia dosiahla stav, kedy ovplyvňuje okolitý svet nie len lokálne, ale aj globálne. Od počiatku priemyselnej revolúcie dokázali ľudia zvýšiť koncentráciu skleníkových plynov na úroveň, aká panovala na Zemi naposledy pred 15 až 20 miliónmi rokov. A dokázali sme to urobiť veľmi rýchlo. Dokonca tak rýchlo, že v najbližších desaťročiach a storočiach hrozia nezvratné zmeny podnebia na celej planéte. Aký veľký bude ich rozsah a v konečnom dôsledku aj smer bude závisieť predovšetkým od toho, ako v najbližších rokoch a desaťročiach vyriešime našu závislosť od fosílnych palív. Prejavy a dopady klimatickej zmeny, resp. globálneho otepľovania, sa dosť zásadne stihli prejaviť už aj na Slovensku. Veľmi výrazný regionálny vzostup teploty vzduchu je v jednotlivých regiónoch sprevádzaný rýchlymi zmenami ďalších klimatických prvkov, predovšetkým poklesom zrážok (predovšetkým na juhu) a nárastom ich extrémnosti. Veľkým problémom, a to nielen na Slovensku, je v posledných dvoch až troch desaťročiach nárast sucha a pokles dostupnosti vodných zdrojov.

Geografický ústav SAV, v. v. i. a Slovenská geografická spoločnosť pri SAV si Vás dovoľujú pozvať na hosťovskú prednášku Jozefa Pecha s názvom Čakajú aj Európu klimatické konflikty?

Ak Vás zaujímajú geografické aspekty a parametre modelovaných scenárov klimatickej krízy neváhajte a zavítajte do knižnice Geografického ústavu SAV v utorok 15. 11. 2022 o 10:00 na Štefánikovej 49 v Bratislave.

Zdroj: http://www.geography.sav.sk; zverejnené: 10. 11. 2022, autor: rpa

Pridať do Google Calendar