Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Správa OECD: Výhľad v oblasti vedy, technológií a inovácií (2021)

COVID 19

Podľa správy OECD Science and Technology Innovation publikovanej 12. januára 2021, pandémia podnietila a preukázala hodnotu otvorenej vedy, ale tiež odhalila medzery vo vedeckej politike. Teraz je vhodný čas na reformu.

Bezprecedentná globálna spolupráca medzi vedcami veľmi urýchlila pochopenie vírusu COVID-19, infekcie, ktorú spôsobuje, a testovanie a vývoj liečebných postupov a vakcín na ich liečbu a prevenciu.

Tento príklad by mohol tvoriť základ pre vytvorenie efektívnych a dlhotrvajúcich modelov pre otvorenú vedu s vylepšenou medzinárodnou koordináciou a cielenejším financovaním výskumu a vývoja, čo by umožnilo svetu lepšie pripraviť sa na reakciu na budúce pandémie, uvádza OECD v správe Science and Technology Innovation 2021.

Správa varuje, že hospodársky prepad z pandémie pravdepodobne výrazne zníži podnikové výdavky na výskum a inovácie a súčasne ponechá vládam zaťaženým dlhmi ťažkosti s financovaním národných programov výskumu a vývoja. To by mohlo brzdiť inováciu v kritickom čase.

Hlavné zistenia správy

  • Za prvých pár mesiacov pandémie vynaložili národné orgány na financovanie výskumu v krajinách, za ktoré sú k dispozícii údaje, okolo 5-miliárd USD na núdzové financovanie výskumu a vývoja COVID-19. To zahŕňa 850-miliónov USD investovaných v Európe.

  • V krajinách OECD zvýšili spoločnosti v digitálnom a farmaceutickom priemysle v roku 2020 investície do výskumu a vývoja, zatiaľ čo v automobilovom, leteckom a obrannom priemysle poklesli výdavky na výskum a vývoj, pretože poklesli tržby a ziskovosť.

  • Za 11 mesiacov do konca novembra 2020 bolo publikovaných okolo 75 000 vedeckých prác o COVID-19. Hlavnými prispievateľmi boli USA a Čína, pričom štvrtina ich článkov o COVID-19 mala spoluautorov výskumníkov z iných krajín. Najvyššia úroveň spolupráce bola medzi vedcami v USA a v Číne.

  • Viac ako tri štvrtiny vedeckých prác o COVID-19 boli publikované s otvoreným prístupom, vďaka čomu bol obsah voľne prístupný pre ďalších výskumných pracovníkov, pretože vedeckí vydavatelia odstránili bariéry okolo výskumu COVID-19.

Reakcia výskumu na pandémiu COVID-19 poskytuje účinnú ilustráciu hodnoty spolupráce, ale pandémia tiež poukázala na nedostatky v organizácii a financovaní výskumu, čo zdôrazňuje potrebu vlád reformovať vedeckú politiku, uvádza sa v správe OECD.

Veda v očiach verejnosti

Vedci sa okrem svojich výskumných aktivít vyzývajú, aby poskytli odborné vstupy v oblasti verejného zdravia a ďalších politických reakcií na pandémiu. Mnohé z nich sa stali osobnosťami médií a sprostredkovali vedu širokej verejnosti. Museli oznámiť dôkazy, ktoré sú nevyhnutne neúplné a meniace sa, a to spôsobom, ktorý podporuje dôveru verejnosti.

Spôsob, akým vedci pokročili v objasňovaní svojich zistení, bol dôležitým príspevkom k zvládnutiu pandémie. Z rôznych dôvodov je však čoraz viac spochybňované vedecké poradenstvo pre tvorcov politík a verejnosť. Správa OECD uvádza, že to vyžaduje, aby vlády starostlivo informovali o neistotách, poskytovali vyváženú prezentáciu potenciálnych scenárov a boli transparentní pri chybách.

Napriek narušeniu vedci pokračovali v práci počas krízy a využívali digitálne nástroje a otvorené dátové infraštruktúry na to, aby naďalej fungovali mimo svojich obvyklých laboratórnych alebo terénnych prostredí, čo zdôrazňuje význam investícií do digitálnej infraštruktúry pre vedecký výskum.

Súkromný sektor zohral rozhodujúcu úlohu a poskytuje širokú škálu inovatívnych produktov, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so zdravotným stavom. Biofarmaceutický priemysel, často v spolupráci s akademickou obcou, zahájil stovky klinických štúdií zameraných na lieky a vakcíny COVID-19 a akademické startupy a malé a stredné podniky v tom zohrali významnú úlohu.

Stručne povedané, správa OECD uvádza, že kríza COVID-19 urýchlila už prebiehajúce trendy. Ďalej otvorila prístup k údajom a publikáciám, zvýšila využitie digitálnych nástrojov, rozšírila medzinárodnú spoluprácu, podnietila rôzne verejno-súkromné ​​partnerstvá a podporila aktívne zapojenie nových aktérov. Ako ďalej uviedla OECD: „Tento vývoj by z dlhodobého hľadiska mohol urýchliť prechod na otvorenejšiu vedu a inovácie.“

Viac informácií

OECD Science, Technology and Innovation Outlook

No alternative text description for this image

Zdroj: https://sciencebusiness.net; OECD, zverejnené: 13.1.2021, autor: rpa