Máte
nápad?

Pomôžeme vám!

Chcem pomoc

Chcem
mentora

Kliknite sem

Domov

Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovensko podpísalo zmluvu o pridružení k ESA

ERA Aktualita

Oblasti
  • Vesmírny program Únie
ESA
Zdroj: ESA

Štátny tajomník MŠVVaŠ SR Ľudovít Paulis, podpísal v sídle Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v Holandsku zmluvu o pridružení Slovenskej republiky.

Status pridruženého člena ESA prinesie možnosť zapojiť sa do projektov, posilnenie nášho výskumného potenciálu a nové možnosti pre slovenské firmy. V praxi Slovensko získa nové kontrakty pre slovenské firmy a univerzity v oblasti vesmírnych technológií a výskumu.

Bude môcť spolupracovať na vesmírnom výskume a participovať na programoch ESA, bude mať možnosť sa priamo zapájať do tendrov a výziev ESA či dodávateľských reťazcov.

Prinesie to tiež pracovné príležitosti pre slovenských odborníkov a podporu pre slovenské startupy, malé a stredné podniky.

Európska vesmírna agentúra (ESA)

ESA vznikla v roku 1975 a je jedným z kľúčových aktérov vo vesmírnom priestore. Zastrešuje vesmírne projekty v Európe a združuje 22 štátov, medzi ktorými sú napríklad aj naši susedia Rakúsko a Česká republika.

Slovenská republika spolupracuje s ESA už od roku 2010. Dlhodobo preukazuje záujem o vesmírne aktivity a pochopenie ich významu a dôležitosti pre ďalší rozvoj vesmírneho ekosystému a budovania vesmírnej infraštruktúry na Slovensku.

Do teraz mali slovenské subjekt možnosť zapojiť sa do kozmických projektov ESA prostredníctvom programu PECS (z anglického „Plan for European Cooperating States“).

Zdroj: MŠVVaŠ SR, zverejnené: 21.6.2022, autor: kha