V predchádzajúcich rokoch bol vyvinutý značný počet nástrojov, riešení a prístupov, ktoré dopomohli rôznym zainteresovaným osobám implementovať zásady FAIR dát. Mnohé boli vyvinuté prostredníctvom Európskej komisie, ktorá finančne podporila regionálne a tematické aktivity INFRAEOSC projektov a medzinárodných iniciatív v tejto oblasti, ako napr. Alianciu pre výskumné dáta (RDA).
Napriek existencii nástrojov pre FAIR dáta, môže byť častokrát náročné vyhodnotiť, ktorý nástroj, alebo prístup je najvhodnejší pre konkrétny účel. Rovnako je často otázne, ako ich implementovať čo možno najefektívnejšie. Na zodpovedanie týchto nejasností ohľadom uplatňovania nástrojov, prístupov a zásad FAIR dát, slúži projekt FAIR-IMPACT. Cieľom projektu je poskytovať úspešným žiadateľom podporu na používanie špecifických nástrojov, metód a prístupov, ktoré im umožnia začať, či pokračovať na ich ceste sa stať aktívnymi prispievateľmi FAIR dát do Európskeho cloudu pre otvorenú vedu (EOSC).
Každá z definovaných podporných výziev bude poskytovať špecializované poradenstvo a pomoc skupine úspešných žiadateľov pri implementácii jedného alebo viacerých nástrojov a prístupov FAIR dát. Všetky podrobnosti o podporných výzvach budú prístupné na webovej stránke projektu FAIR-IMPACT. Počas trvanie projektu (1.6.2022-31.5.2025) budú vyhlásené aspoň tri otvorené výzvy pre podporné akcie presadzovania FAIR zásad.
V tejto súvislosti sa 27. marca 2023 o 14:00, uskutoční informačný webinár k otvorenej prvej výzve. Informácie o webinári a možnosti registrácie nájdete TU.
Tieto výzvy sú otvorené pre jednotlivcov, skupiny, či organizácie z verejných a súkromných výskumných organizácií vrátane:
Žiadatelia musia mať počas trvania grantu bydlisko a/alebo pracovať v niektorej z krajín EÚ alebo pridružených krajín. Hlavným cieľom programu FAIR-IMPACT je podporiť organizácie, skupiny a/alebo jednotlivcov, ktoré majú menej rozvinuté kapacity umožňujúce poskytovanie FAIR dát.
Zdroj: fair-impact.eu; zverejnené: 15.03.2023; autor: onz