Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Zmenšujúca sa populácia zvyšuje problémy s únikom mozgov vo Widening krajinách

Univerzita Vytautasa Magnusa v Kaunase v Litve. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Demografické zmeny sú problémom univerzít a výskumných inštitúcií na celom kontinente, no podľa najnovšieho prieskumu trendov Európskej asociácie univerzít (EUA) medzi 489 inštitúciami vysokoškolského vzdelávania v 46 krajinách sú Widening krajiny v horšej pozícii.

Prieskum zistil, že demografické zmeny sú obzvlášť naliehavým problémom v Chorvátsku, Lotyšsku a Poľsku a ovplyvňujú najmä inštitúcie aplikovaných vied.

„Domnievame sa, že [toto] má vplyv na klesajúci počet absolventov škôl v spojení s migráciou,“ uviedol Michael Gaebel, riaditeľ oddelenia pre politiku vyššieho vzdelávania v EUA a spoluautor správy. “Jasne vidíme vyšší počet respondentov v krajinách ako Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Lotyšsko, Litva, Moldavsko a Poľsko, ktorí tvrdia, že sú postihnutí.”

 

Klesajúci počet študentov

Stredná a východná Európa je už dlho svedkom toho, že mladí ľudia odchádzajú za vzdelaním a prácou do zahraničia a v poslednom čase tento problém zhoršili ďalšie faktory. V roku 2022 Organizácia Spojených národov oznámila, že okrem jednej z desiatich krajín, v ktorých sa populácia zmenšuje najrýchlejšie, sa všetky nachádzajú v strednej a východnej Európe, a že je to dôsledok emigrácie a nízkej pôrodnosti.

OECD odhaduje, že 20 % slovenských študentov odchádza študovať do zahraničia v porovnaní s priemerom EÚ 4 %. V Maďarsku sa odhaduje, že 85 % emigrantov je mladších ako 40 rokov a 33 % tých, ktorí odchádzajú, má vysokoškolské vzdelanie v porovnaní s 18 % maďarskej populácie.

Klesajúce čísla ovplyvňujú univerzity a vedecký výskum mnohými spôsobmi. Menej študentov znamená menej platených poplatkov a menšie kohorty, ktoré sa budú vzdelávať v nových vedeckých odboroch. „Vytvorenie tohto prepojenia medzi vzdelávaním, odbornou prípravou a ekonomikou sa stáva zložitejším, pretože ste čoraz viac nútení apelovať na imigráciu,“ uviedol Robert Santa, vedúci výskumu v think-tanku Rethink Romania.

Mohlo by to viesť aj k menším rozpočtom na výskum, keďže štáty zameriavajú svoje financie na podporu čoraz starnúcej populácie.

Prieskum EUA zistil, že 59 % poľských inštitúcií tvrdí, že demografické zmeny majú výrazný vplyv – v samotnom Krakove sa uvádza, že populácia študentov sa za posledné desaťročie zmenšila takmer o 40 %. 86 % lotyšských inštitúcií uviedlo, že za posledných päť rokov ich ovplyvnila kombinácia ekonomických tlakov a demografických zmien.

Situácia je horšia v Litve, kde ani jedna inštitúcia neuviedla, že demografická zmena ju výrazne ovplyvnila.

Podľa vládnych štatistík počet študentov vysokých škôl v Litve klesol z 210 000 v roku 2008 na iba 102 000 v akademickom roku 2022-2023.

Reakciou Univerzity Vytautasa Magnusa v Kaunase, druhom litovskom meste, bola konsolidácia jej výskumníkov do väčších, konkurencieschopnejších skupín. Univerzita má teraz päť výskumných ústavov založených v roku 2021.

„Administratíva si uvedomila, že v Litve máme vo všeobecnosti menej študentov, ale máme celkom profesionálne skupiny výskumníkov v rôznych disciplínach,“ uviedol Jurga Bučaitė-Vilkė, riaditeľ Transdisciplinárneho výskumného ústavu Vytautas Kavolis, jedného z piatich inštitútov, ktoré zahŕňa spoločenské vedy vrátane demografických a populačných štúdií. “Bola by to strategická strata, katastrofa, keby sme tých ľudí nechali ísť do podnikateľského sektora.”

Konsolidácia umožňuje výskumníkom spájať siete a tiež podávať silnejšie žiadosti o financovanie národnej vlády a pre Horizont Európa, uviedol Bučaitė-Vilkė.

 

Cirkulácia mozgov

Európska komisia v rámci svojho cieľa zvýšiť účasť v Európskom výskumnom priestore (ERA) medzi Widening krajinami vyčlenila 161-miliónov EUR na výzvy, ktorých cieľom je výslovne zvrátiť únik mozgov v krajinách s klesajúcim počtom obyvateľov.

Financované projekty sú určené na podporu výskumných pracovníkov na začiatku kariéry a povzbudenie cirkulácie mozgov, čím lákajú vedcov, ktorí si vybudovali siete v zahraničí, aby sa vrátili do svojich domovských krajín.

Tieto výzvy boli otvorené po tom, čo bývalá komisárka pre výskum Mariya Gabriel presadzovala väčšiu podporu na úrovni EÚ s cieľom zvýšiť cirkuláciu mozgov medzi Widening krajinami.

Nedávno sa obnovilo úsilie urobiť z výskumu „piatu slobodu“ jednotného trhu EÚ. Začiatkom tohto mesiaca bývalý komisár pre výskum Janez Potočnik uviedol, že akékoľvek úsilie o realizáciu tohto sa musí zamerať aj na „horizontálny pilier Wideningu a prehlbovania ERA“.

Keďže univerzity v krajinách s klesajúcou pôrodnosťou čakajú na účinnosť politiky, čoraz viac sa zameriavajú na internacionalizáciu.

Estónsko z toho urobilo základný kameň svojej vzdelávacej stratégie a medzi akademickými rokmi 2020/21 a 2021/22 sa počet zahraničných študentov údajne zvýšil o 20 %.

Česko bolo úspešné pri získavaní študentov a ich následnom udržaní v krajine. Podľa Českého štatistického úradu stúpol počet zahraničných študentov z 11 000 v roku 2002 na 55 000 v roku 2023. Vládna štatistika uvádza, že 45 % zostáva po štúdiu.

V Litve v súčasnosti tvoria zahraniční študenti 10 % študentskej populácie a vláda by chcela, aby sa viac zapísalo do biologických vied, inžinierstva a IT. Mnohí z týchto študentov pochádzajú z Indie, Gruzínska, Kazachstanu a Uzbekistanu. Univerzity tiež ponúkajú bezplatné vzdelanie Ukrajincom.

Tieto opatrenia budú pravdepodobne len krátkodobou nápravou, uviedol Gaebel. “Otázkou je, aká dobrá je to stratégia, ak sa o to pokúsia všetky inštitúcie.”

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 27.9.2024; autor: rup