V utorok 8. apríla 2025 navštívila Slovenskú akadémiu vied skupina zástupcov Európskej komisie (EK) v rámci ich študijnej cesty na Slovensku.
Na pôde akadémie delegáciu privítal člen Predsedníctva SAV a zástupca podpredsedníčky SAV pre zahraničné styky Dr. Tomáš Hromádka, ktorý hosťom predstavil SAV, štruktúru, spôsob financovania, vedecký potenciál, informoval ich o jednotlivých oddeleniach vied a inštitútoch akadémie.
Predstavitelia EK mali možnosť sa oboznámiť aj s úspešnými projektami podporenými z európskych rámcových programov. Dr. Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu SAV, v. v. i., predstavil projekt supravodivé káble podporujúce prechod na udržateľnú energetiku, ktorého cieľom je prispieť k odolnosti ich rôznych konfigurácií voči náhlym zmenám prenášaného prúdu.
Dr. Zoltán Balogh z Ústavu informatiky SAV, v. v. i., predstavil projekt integrovanej technologickej a informačnej platformy pre manažment lesných požiarov. Cieľom projektu SILVANUS je ponúknuť nové inovatívne riešenie pre zlepšenie pripravenosti a prevencie požiarov v lesoch, ktoré sú v dôsledku klimatických zmien čoraz častejšie a nebezpečnejšie.
Vedúca Odboru vedy a výskumu Úradu SAV Zuzana Hrabovská zástupcom EK počas stretnutia odprezentovala programy a agendu VEGA, ako aj mobilitné schémy, ktorých cieľom je prilákať na ústavy SAV skúsených výskumníkov zo zahraničia – SASPRO2, Impulz a ďalšie. Bilaterálnu a multilaterálnu vedecko-technické spoluprácu Odboru medzinárodnej spolupráce Úradu SAV predstavila jeho vedúca Ivana Janíková Stavrovská. Zástupcov EK informovala o programe Mobility, ktorý ponúka OMS pre vedcov SAV, a tiež o európskych partnerstvách a schéme ERA-NET, do ktorých je SAV zapojená.
Zástupcovia Európskej komisie sa zaujímali o úspešnosť vedcov SAV v európskych výzvach, ich financovanie, problémy, ktorým výskumníci pri podávaní projektov čelia, ako aj situáciu v oblasti transferu technológií.
V skupine účastníkov boli odborníci zo širokého spektra generálnych riaditeľstiev Európskej komisie s rôznou profesionálnou špecializáciou, ako aj národnosťou, ale predovšetkým s preukázateľným prepojením na Slovensko v rámci pracovného zamerania. Naposledy sa podobná návšteva na Slovensku konala v roku 2017.
Cieľom študijného pobytu zástupov EK je posilniť vzájomné vzťahy a dôveru medzi členskými štátmi a jednotlivými riaditeľstvami Európskej komisie, ktorý zároveň poskytuje účastníkom cenný náhľad do politických, ekonomických, administratívnych, vedeckých, spoločenských a kultúrnych štruktúr hostiteľskej krajiny.
Návštevu organizovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Takéto návštevy sa uskutočňujú približne šesťkrát ročne vo vybraných členských krajinách Európskej únie a práve tento rok sa Slovenská republika stala jednou z hostiteľských krajín.
Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 11.4.2025; autor: rup