Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vyšla 33. epizóda Vedeckého podcastu SAV

Hosťom 33. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol Jozef Šibíka z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i.

Moderátor Peter Boháč v podcaste privítal RNDr. Jozefa Šibíka, PhD. z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i. Doktor Šibík je expertom na vegetačnú diverzitu predovšetkým alpínskych ekosystémov. Spolu s kolegami sa podieľal na vývoji softvéru NaturaSat určeného na mapovanie biotopov prostredníctvom satelitných snímkov. Partnerom projektu je aj Európska vesmírna agentúra ESA. Svoj výskum uskutočňoval aj v Juhoafrickej republike, v Rumunsku, v Colorade či na Aljaške. V rokoch 2010-11 bol ako  odborník na diverzitu rastlín súčasťou zonačnej komisie TANAPu a aktívne podporoval reformu národných parkov.

Jozef Šibík je rodákom z Považskej Bystrice. K botanike ho priviedla kniha Dvaja divosi od spisovateľa Ernesta Thompshona Setona. Je absolventom Prírodovedeckej fakulty UK, doktorandské štúdium v odbore botanika absolvoval na SAV. V zime skôr píše vedecké články,  a onedlho sa mu začína sezóna, ktorú trávi z veľkej časti v teréne a ako priznal v podcaste, už sa na to veľmi teší.

Vo svojom výskume sa zaoberá arktickými ekosystémami. Ako vysvetlil J. Šibík prečo si vybral práve toto zameranie a v podcaste ďalej popisuje bohatosť alpínskych ekosystémov: „Fascinuje ma, ako tam dokážu rastliny a živočíchy prežiť. Je to častokrát prostredie, v ktorom má aj človek problém vytrvať. Táto nehostinná krása a drsnosť ma fascinovala a od toho bol už len krôčik venovať sa tejto problematike.”

Bohaté na rozmanitosť sú podľa J. Šibíka aj naše Karpaty. Ako vysvetlil botanik a dodal, že priateľov a odborníkov zo zahraničia by počas návštevy Slovenska určite zobral na návštevu Tatier, ale aj k Dunaju: „Na 25 metroch štvorcových v nich môžeme nájsť až 125 druhov vyšších rastlín, čo je nesmierne množstvo.“ Ďalej dodal: „Mne tieto miesta častokrát pripomínajú cestopisy z Amazónie, kde sa musíme predierať s mačetou. My tu samozrejme nemáme také jedovaté živočíchy, ale zase máme veľa komárov.“

V rámci zahraničného pobytu v USA sa J. Šibík naučil rozprávať lakotčinou – jazykom pôvodného severoamerického národa Lakotov, známeho viac pod názvom Siouxovia. Ako uviedol J. Šibík a poslucháčom podcastu sa prihovoril aj v tomto netradičnom jazyku: „Ja ale nie som aktívny používateľ. V súčasnosti je to jeden z jazykov, ktorý bol donedávna už na vymretie, ale sú rôzne revitalizačné projekty, ktoré sa venujú prežitiu takýchto jazykov.“

Spoločne s manželkou Máriou, ktorá je tiež botaničkou, v teréne trávia veľa času s deťmi. Ako ďalej dodal: „My ako vedci dávame deťom veľa príležitostí cestovať, trávime čas v prírode a veríme, že to budú vedieť využiť aj v bežnom živote.“ Ďalej prezradil, že vo voľnom čase sa veľmi rád venuje boulderingu (lezenie bez použitia istiaceho lana), lezenie s lanom by raz chcel vyskúšať v Yosemitsom národnom parku.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Jozefom Šibíkom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Viac informácií:

#33 Jozef Šibík • Všetky organizmy na svete sú prepojené

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 18. 2. 2022, autor: rpa