Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výskumný tím z CIIRC ČVUT získal Cenu európskeho občana

Vedci z Českého ústavu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Prahe (CIIRC ČVUT) dostali Cenu európskeho občana za rok 2020 za ochrannú polomasku „CIIRC RP95-3D“. Európsky parlament ocenil celkovo 30 laureátov zo všetkých členských štátov EÚ.

Ochrannú polomasku, ktorá sa skladá z tela vytlačeného na špeciálnych 3D tlačiarňach a externého filtra triedy P3, vyvinuli vedci z novo založeného centra excelentnosti RICAIP pre pokrokovú priemyselnú výrobu len za týždeň v marci 2020. Polomaska ​​ako osobné ochranné zariadenie získala najskôr úplnú certifikáciu CE v skrátenom, potom v správnom režime a v spojení s filtrom spĺňa ešte vyšší stupeň ochrany ako respirátor FFP3. Údaje o 3D tlači boli poskytované na nekomerčné účely a zdieľané s vlastníkmi konkrétnej technológie 3D na celom svete. O rozšírenie dát sa postaral startup TRIX Connections, ktorý vedci založili na tento účel.

Ako uviedol za výskumný tím CIIRC ČVUT Vít Dočkal: „Sme veľmi poctení ocenením Európskeho parlamentu – patrí nielen nám, ale celému inštitútu, bez jeho podpory, najmodernejšej infraštruktúry centra RICAIP a celkového inovačného zmýšľania by sme nemohli dosiahnuť hmatateľný výsledok za tak krátky čas.“

Ako uviedol Ondřej Velek, riaditeľ CIIRC ČVUT: „Ochranná polomaska ​​bola pre CIIRC cennou skúsenosťou a tiež príkladom toho, ako môže česká veda v spojení s priemyselnými partnermi rýchlo pomôcť – nielen v čase krízy.“

Od roku 2008 udeľuje každoročne Európsky parlament cenu jednotlivým občanom, skupinám, združeniam alebo organizáciám. Toto ocenenie oceňuje vynikajúce výsledky v podpore lepšieho vzájomného porozumenia a užšej integrácie medzi občanmi a členskými štátmi, za podporu spoločných hodnôt, sprostredkovaní cezhraničnej alebo nadnárodnej spolupráce v rámci EÚ alebo za každodennú prácu, ktorá konkrétne vyjadruje hodnoty Charty základných práv EÚ.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční na národnej úrovni a v Európskom parlamente na jeseň 2021.

Zdroj: https://www.ciirc.cvut.cz, zverejnené: 16.2.2021, autor: rpa