
Chemická zlúčenina BPA (bisfenol A), bežne používaná v plastových výrobkoch, je už roky kontroverzná pre svoje nepriaznivé zdravotné účinky. Výskumníci z KU Leuven v Belgicku vyvinuli alternatívu BPA s podobnou funkčnosťou, ktorá nemá škodlivé účinky na zdravie ani životné prostredie.
Od škatúľ na obed, opakovane použiteľných fliaš na vodu a dosiek na krájanie až po podložky na šnupanie pre psov a detské podbradníky, každý, kto hľadá online produkty „bez BPA“, bude mať z čoho vyberať. Bez BPA znamená, že výrobok neobsahuje bisfenol A, nepostrádateľnú stavebnú chemikáliu na výrobu plastov a prísady, ktoré sa nachádzajú v nespočetných produktoch. V súčasnosti však neexistuje žiadna plne funkčná náhrada za bisfenol A a produkty označené bez BPA môžu stále obsahovať iné škodlivé bisfenoly.
Použitie tejto chemikálie je už dlho predmetom diskusií. Európska chemická agentúra (ECHA) zaradila BPA medzi endokrinný disruptor a reprodukčnú toxicitu. Používanie BPA už bolo čiastočne obmedzené vo fľašiach a pohároch na pitie pre dojčatá a batoľatá a v obaloch potravín pre deti do troch rokov. V apríli, po rozsiahlom výskume, Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) stanovil novú, oveľa prísnejšiu tolerovateľnú dennú hladinu príjmu (alebo TDI) na 0,2 nanogramu na kilogram telesnej hmotnosti za deň. Novozavedený TDI je 20 000-krát nižší ako predchádzajúci.
Bezpečné a zároveň udržateľné
Nielenže sú nové chemikálie šetrnejšie k životnému prostrediu, ale chemický proces je aj ekologickejší. Ako uviedol profesor Bert Sels, vedúci výskumnej skupiny: „Náš proces sa líši od súčasných metód výroby BPA, pretože sa vyhýbame používaniu akýchkoľvek toxických látok. A čo viac, vysoký výťažok generovaný naším procesom, spojený s opätovným použitím činidiel, vedie k oveľa menšiemu odpadu. To nám umožňuje optimalizovať výťažky v trvalo udržateľnom spôsobom.“ Ďalej dodal: „Okrem toho je možné vyrábať naše bezpečnejšie molekuly s použitím biologických materiálov. Kombinácia bezpečnosti a udržateľnosti, označovaná aj ako “bezpečné a trvalo udržateľné už od návrhu”, je jednoznačným cieľom EÚ.“
Výskum v súčasnosti prebieha v laboratórnom meradle, čo znamená, že praktická implementácia bude ešte nejaký čas trvať. Ako upozornil Bert Sels: „Vykonáme ďalšie testy, aby sme zaistili bezpečnosť molekuly. Okrem toho musíme zväčšiť rozsah výroby, optimalizovať udržateľnosť výrobného procesu a preskúmať jeho využitie v špecifických aplikáciách. Používanie BPA a iných bisfenolov bude v budúcnosti pravdepodobne ešte viac obmedzené. Takže potreba je naliehavá plne funkčná alternatíva.“
Viac informácií:
KU Leuven researchers develop safe alternative to controversial building-block chemical
Zdroj: https://sciencebusiness.net, https://nieuws.kuleuven.be; zverejnené: 5. 9. 2023, autor: rpa