Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výskum na Karolinska Institutet ukazuje, že dve dávky vakcíny zvyšujú hladiny protilátok v dýchacích cestách po COVID-19

Antibodies against the coronavirus

Protilátky v dýchacích cestách po infekcii SARS-CoV-2 rýchlo ubúdajú, ale podľa novej štúdie Karolinska Institutet vo Švédsku očkovanie vedie k silnému zvýšeniu hladín protilátok, najmä po dvoch dávkach.

Výsledky naznačujú, že druhá dávka vakcíny po zotavení z COVID-19 môže byť dôležitá na ochranu pred opätovnou infekciou a na zabránenie prenosu.

Ako uviedla Anna Smed-Sörensen, vedúca výskumnej skupiny na Department of Medicine, Solna, Karolinska Institutet: „Štúdia je jedinečná v tom, že sme skúmali vzorky krvi aj dýchacích ciest, čo nám poskytlo nové poznatky o lokálnej imunitnej odpovedi, kde vírus infikuje. Keďže je ťažšie odobrať vzorky z dýchacích ciest, vieme oveľa menej o hladinách protilátok v nich ako v krvi.“

Vedci skúmali, ako sa líšia hladiny a trvanlivosť protilátok proti SARS-CoV-2 medzi jednotlivcami, ktorí mali mierny až ťažký COVID-19. V marci až máji 2020 bolo prijatých 147 pacientov, ktorí boli monitorovaní až osem mesiacov po infekcii. U 20 pacientov tiež študovali hladiny protilátok po očkovaní a porovnávali výsledky s kontrolnou skupinou, ktorá predtým nemala COVID-19.

Ich výsledky ukazujú, že jedinci, ktorí mali závažnejšie infekcie COVID-19, mali po zotavení vyššie hladiny protilátok v porovnaní s jedincami s miernym ochorením. Protilátky v krvi zostali na merateľných hladinách najmenej osem mesiacov, zatiaľ čo protilátky v dýchacích cestách boli krátkodobé a zmizli po troch mesiacoch.

Ako uviedla Smed-Sörensen: „Pozitívnou správou je, že protilátky sa po očkovaní rýchlo vrátili u tých, ktorí predtým mali COVID-19, a to nielen v krvi, ale aj v dýchacích cestách. Zistili sme, že hladiny protilátok v dýchacích cestách po dvoch dávkach vakcíny boli často ešte vyššie ako v priebehu ochorenia. Ľudia, ktorí pred očkovaním nemali COVID-19, mali oveľa nižšie alebo nezistiteľné hladiny.“

Ako dodala Karin Loré, profesorka z Katedry medicíny na Karolinska Institutet: „Naše výsledky ukazujú, že iba štúdium krvi neodráža hladiny protilátok v respiračnom trakte, ktoré pravdepodobne zohrávajú hlavnú úlohu pri lokálnej neutralizácii vírusu. Dokončenie očkovania druhou dávkou môže byť preto dôležité pre dosiahnutie optimálnych imunitných reakcií a zníženie šírenia infekcie medzi jednotlivcami.“

Úroveň protilátok potrebných na ochranu pred infekciou zostáva neznáma, rovnako ako to, či rýchly pokles hladín protilátok v dýchacích cestách umožňuje opätovnú infekciu. Vedci budú teraz pokračovať v analýze vzoriek z ďalších pozdĺžnych časových bodov a skúmaní zápalového prostredia v dýchacom trakte počas infekcie, rekonvalescencie a po očkovaní.

Štúdiu financovali Swedish Research Council, Swedish Heart-Lung Foundation a Bill & Melinda Gates Foundation, ako aj Knut a Alice Wallenberg Foundation prostredníctvom SciLifeLab a Karolinska Institutet.

Viac informácií:

“Airway antibodies emerge according to COVID-19 severity and wane rapidly but reappear after SARS-CoV-2 vaccination”

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://news.ki.se, zverejnené: 22. 10. 2021, autor: rpa