Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vo Fínsku uviedli do prevádzky nový európsky superpočítač LUMI

LUMI supercomputer
Superpočítač LUMI vo Fínsku. Zdroj: https://www.lumi-supercomputer.eu

Spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (EuroHPC JU) 13. júna 2022 uviedol do prevádzky svoj najnovší superpočítač s označením LUMI.

Superpočítač LUMI je umiestnený v meste Kajaani vo Fínsku. Je to najrýchlejší a energeticky najefektívnejší superpočítač v Európe a zároveň tretí najrýchlejší na svete.

Ide o výsledok spoločného úsilia EuroHPC a konzorcia desiatich európskych krajín – okrem Fínska sú jeho súčasťou Belgicko, Česko, Dánsko, Estónsko, Island, Nórsko, Poľsko, Švédsko a Švajčiarsko.

Výkonná podpredsedníčka EK pre digitalizáciu Margrethe Vestagerová označila sprevádzkovanie superpočítača LUMI za významný krok pre digitálnu a zelenú transformáciu Európy.

Ako uviedla Vestagerová: „Vďaka svojej obrovskej výpočtovej kapacite umožní oveľa rýchlejšie vedecké objavy napríklad v medicíne a pri výskume klímy. Mohol by pomôcť aj pri vývoji vakcín, diagnostike rakoviny alebo zmierňovaní následkov klimatických zmien.“

Ako uviedol Anders Dam Jensen, výkonný riaditeľ spoločného podniku EuroHPC: „Spoločenské výzvy, na ktoré používame superpočítače, existujú v globálnom meradle. Rozsah týchto výziev a práca potrebná na ich riešenie a premenu na inovačné príležitosti si vyžaduje veľa spolupráce medzi mnohými odvetviami akademickej obce a nespočetnými výskumnými tímami. Je preto logické, že jedna z najväčších a najdôležitejších výskumných infraštruktúr by mala byť založená na rozsiahlej spolupráci. V tomto je spolupráca konzorcia EuroHPC LUMI priekopníckym úsilím o posilnenie európskej konkurencieschopnosti a digitálnej suverenity pri podpore globálnej výskumnej spolupráce.“

Ako dodal generálny riaditeľ Kimmo Koski z CSC, ktorá prevádzkuje LUMI: „LUMI je ekosystém pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku, umelú inteligenciu a dátovo náročný výskum, ktorý umožňuje prelomy v niekoľkých odvetviach akademického výskumu. Okrem toho je pätina kapacity LUMI zameraná na spoločnosti, ktoré dostávajú príležitosť využívať metódy vysokovýkonnej výpočtovej techniky novej generácie a viesť k novým zručnostiam a inováciám.“

Podľa eurokomisie LUMI je prvým z tohto druhu superpočítačov EuroHPC, ktorý bol uvedený na trh. Mal by dosiahnuť výkon 550 petaflopov (550 miliónov miliárd výpočtov za sekundu), pričom bude plne poháňaný obnoviteľnou energiou. Počítač LUMI využíva prirodzené chladiace systémy a jeho odpadové teplo bude tvoriť asi 20 % diaľkového vykurovania v 36-tisícovom Kajaani, čím sa podstatne zníži ročná uhlíková stopa tohto fínskeho mesta.

LUMI bude všeobecne prístupný európskym používateľom od septembra 2022. Jeho výpočtový výkon doplní existujúce superpočítače spoločného podniku EuroHPC: Discoverer v Bulharsku, MeluXina v Luxembursku, Vega v Slovinsku a Karolina v Česku. Pripravujú sa tri ďalšie superpočítače EuroHPC: LEONARDO v Taliansku, Deucalion v Portugalsku a MareNostrum 5 v Španielsku.

Viac informácií:

LUMI, Europe’s most powerful supercomputer, is solving global challenges and promoting a green transformation

Supercomputer LUMI

Zdroj: https://vat.pravda.sk; https://www.lumi-supercomputer.eu, zverejnené: 17. 6. 2022, autor: rpa